Mystérium dlouhověkosti: Jak zní recept čínského mistra, jenž se dožil neuvěřitelných 256 let?
Bylinkář Li Ching-Yun se podle oficiálních záznamů narodil v Číně roku 1677 (on sám se domníval, že to bylo v roce 1736). Zemřel 6. května 1933, krátce poté, co se oženil se svou čtyřiadvacátou ženou. Dvacet tři manželek pohřbil, vychoval na 180 potomků
V době úmrtí mu tedy mělo být neskutečných 256 let. Lidé, co ho osobně znali, prý tvrdili, že ještě ve 200 letech vypadal na padesát. Li Ching-Yun si po celý život uchoval mladistvou sílu, sexuální potenci a dokonalé zdraví K Číňanově dlouhověkosti přispěla i jeho životospráva.
Mistr Li Ching-Yun nepil tvrdý alkohol, nekouřil, jedl pravidelně v menších dávkách, stravoval se převážně vegetariánsky, pojídal kustovnici čínskou (setkat jste se mohli i s názvem goji) a pil z ní čaj, chodil spát brzy a časně vstával, věnoval se meditaci Vojáky čínské armády učil bojovým uměním
Li Ching-Yun zasvětil celý život studiu bylin a hledání tajemství dlouhého a šťastného bytí, jež tkví v těchto třech doporučeních:
1. Nikdy v životě nespěchejte
Vykonávejte všechno pozvolna, dopřejte si vždy tolik času, kolik budete potřebovat. Mějte klidné srdce, seďte jako želva, choďte čile jako holub a spěte jako pes.
2. Vyhýbejte se extrémním emocím
Střežte se silných citových bouří, především ve starším věku. Prudké emoční výlevy obírají tělo o energii a narušují harmonii vnitřních orgánů – ledvin, jater a plic.
3. Denně cvičte čchi-kung
Čchi-kung (nebo také qigong) je tradiční čínské umění pěstující životodárnou energii čchi Nezáleží ani tak na délce a intenzitě cvičení, jako je důležitá pravidelnost.