Na co si dát pozor při výběru herního notebooku: Hlavní je pořádná „grafárna“
Čím dražší, tím lepší. Neplatí to všude, ale u herního notebooku tahle přímá úměra většinou funguje. Samozřejmě narazíte na výjimky a i s menším rozpočtem si oblíbenou hru zahrajete. Ale nevyhnete se kompromisům. Podívejte se, jak si vybrat herní notebook a co si při výběru určitě ohlídat.
Grafická karta: Srdce herního notebooku
Pokud byste se před výběrem herního notebooku měli podívat jen na jeden parametr, tak rozhodně na grafickou kartu. Právě ona se totiž stará o to, aby hra běžela jak má, ideálně na plné detaily. Klasický notebook na běžnou kancelářskou práci mívá integrovanou grafickou kartu. Poskytne vám taková grafická karta plnohodnotný herní zážitek? Spíš ne.
Záleží, jak náročný jste hráč. Ale nejspíš u hraní nechcete řešit, že se vám hra seká, načítá se pomalu a můžete na obrazovce počítat pixely. Při výběru herního notebooku se proto dívejte hlavně po dedikované (samostatné) grafické kartě. Ano, sežere vám více baterky, ale zároveň dostanete pořádný výkon, který integrovaná karta prostě nemůže nahradit.
Trhu s grafickými kartami v současnosti dominují dva výrobci – NVIDIA a AMD. Nicméně právě NVIDIA a hlavně její řada karet NVIDIA GeForce RTX se stala pro většinu hráčů naprostým hitem. Co umí? Kromě toho, že jsou to zatím nejvýkonnější grafické karty, tak skvěle zvládají pracovat se světlem a stínem. A to tak, že máte pocit, že se ve hře díváte na skutečné povrchy.
Ray-tracing: Špičkový obraz pro opravdové fajnšmekry
Jestli v současné době existuje nějaká technologie, která dokáže pozvednout herní zážitek na ještě vyšší úroveň, pak je to rozhodně ray-tracing. Právě grafické karty GeForce RTX tuhle technologii nabízí. Je to vlastně nový způsob renderování videa, díky kterému se virtuální světlo chová jako skutečné.
Voda, sníh, sklo a další hladké povrchy dokážou odrážet světlo téměř k nerozeznání od reality. Co to přesně znamená? Třeba když vaše postava projde kolem hladkého povrchu, spatříte svůj odraz stejně jako když projdete ve skutečném světě kolem skleněné výlohy. Jdete ve hře kolem kaluže vody? Tak právě díky ray tracingu v ní uvidíte třeba i odraz budovy nebo dalších okolních objektů. Díky tomu vás hra ještě více vtáhne do děje.
Tuhle „srandu“ nabízí třeba notebooky Acer ve své herní řadě Predator. Jestli se vám tahle vymazlená technická vychytávka zalíbila, připravte svou peněženku na větší zásah. Za takhle našlapaný herní notebook zaplatíte kolem padesáti tisíc korun.
Levné herní notebooky: Jde to, ale dře to
Pokud máte na nový herní notebook menší rozpočet, nečekejte od něj zázraky. S méně penězi prostě budete muset udělat kompromisy. Za levné herní notebooky považujeme mašinky do třiceti tisíc korun.
V takových už sice najdete dedikovanou grafickou kartu, slušnou paměť i výkonný procesor. Ale pořád půjde spíš o střední třídu, která vám automaticky nezajistí hraní nejnovějších titulů na plné detaily.
Takže když už šetřit, tak se spíš spokojte se slabším procesorem než s „horší“ grafickou kartu. Tu se v rámci svých možností snažte vybírat co nejvýkonnější. Třeba řada NVIDIA GeForce GTX nabízí slušné grafické karty střední třídy, které najdete v noteboocích už kolem pětadvaceti tisíc.
Notebooky Apple: Nabízí výkon spíš na práci než na hraní
Samostatným tématem jsou pak notebooky Apple. Můžou být pro hráče vůbec zajímavé? Patří sice mezi výkonné notebooky, ale zaměřují se spíš na náročnou práci než hraní her.
Přesto si i „jablíčkáři“ můžou hry na svém notebooku užít. Třeba populární tituly jako Leauge of Legends, World of Warcraft nebo Counter Strike si na novém MacBooku Air M1 2020 zahrajete úplně bez problému.
I přesto, že na nich několik her v pohodě rozjedete, nejsou MacBooky primárně vyráběné na hraní her. Nevychází na ně ani tolik titulů, takže pro zapálené hráče je spíš lepší volba investovat peníze jinam.