Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Na Hromnice o hodinu více: 2. února se slaví svátek boha hromu Peruna i Den palačinek

K Hromnicím patří zapalování hromniček.
Zdroj: Pixabay
PRANOSTIKY

Na Hromnice o hodinu více. Tradiční pranostiku vztahující se k 2. únoru známe všichni, víte ovšem, že ona hodina trvá ve skutečnosti 80 minut? Svátek je spojen s oslavou boha hromu Peruna a měl u nás dlouhou tradici, která se dnes však už často vytrácí. Lidé vyrábějí a zapalují v oknech hromničky a jedí palačinky. V redakci eXtra.cz jsme se podívali na to, jaké další tradice a pranostiky jsou s Hromnicemi spojené a jakou má souvislost s křesťanským dnem Uvedení Páně do chrámu.

Hromnice jsou označení svátku, který slavíme 2. února a jenž v křesťanství odpovídá dni Uvedení Páně do chrámu. Den předtím se navíc slaví keltský svátek Imbolc. Ačkoli jsou dnes tyto dny spojeny s oslavami příchodu jara, dříve tomu tak nebylo.

Svátek boha hromu Peruna

Hromnice jsou, jak název napovídá, spojeny s ohněm, bouří a bleskem. Naši předkové tento den slavili ještě před příchodem křesťanství uctíváním boha hromů a blesků Peruna. Ten se měl v tento den probouzet ze zimního spánku a přinášet s sebou první bouřky po zimě.

Naproti tomu datum svátku Uvedení Páně do chrámu bylo na tento den stanoveno podle biblických čtyřiceti dní od narození Páně v Římě v 5. století, kde boha hromu neznali. Souvislost je tedy dá se říci náhodná a domněnka, že měl tento křesťanský svátek pohanské Hromnice nahradit, mylná.

Jak oslavit Hromnice?

Nejznámějším zvykem na Hromnice je svěcení svící, takzvaných hromniček, které se pak dávají do oken, aby spolu s modlitbou ochránily domácnost během bouře. Jedná se o vysoké úzké svíčky, které si můžete snadno vyrobit i sami. Stačí k tomu knot, vosk a vyšší sklenice, která odolá horké lázni. Ve sklenici poté rozpustíte vosk, do kterého opakovaně namáčíte knot a necháváte zaschnout, dokud nezískáte požadovanou tloušťku.

Tradičním pokrmem spojeným s Hromnicemi se v průběhu let staly palačinky a tento den se tedy dokonce rovněž označuje za Den palačinek, jak uvádí web Toprecepty, který přidává i několik ověřených receptů na tento nadýchaný pokrm.

Na Hromnice o hodinu více

Nejznámější pranostika spojená s Hromnicemi je rozhodně Na Hromnice o hodinu více. Není to ovšem jediná pranostika spojená s tím, že Země neobíhá kolem Slunce v kružnici, ale po elipse, a tím během roku kolísá i okamžik, kdy je Slunce v nejvyšším bodě své dráhy a její rotace má vliv na světlo. Jako další se často s tou hromnicovou uvádí Na nový rok o slepičí krok. Na Tři krále o krok dále.

Jak uvádí web ČT24, podle těchto pranostik můžeme dnes převést, že slepičí krok trvá 7 minut a normální krok minut 14. Hromnické "o hodinu více" je pak ve skutečnosti 1 hodina 20 minut.

Pranostiky na Hromnice

Na Hromnice skřivánek musí vrznout, i kdyby měl zmrznout.

Když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se povleče.

Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro.

Zelené Hromnice - bílé Velikonoce.

Na Hromnice jasná noc, bude ještě mrazů moc.

Na Hromnice, zimy polovice.

Leze-li jezevec o Hromnicích z díry, za čtyři neděle zpátky zas pílí.

Na Hromnice půl píce a půl krajíce.

Na Hromnice chumelice, netrvá pak zima více.

Přejdou Hromnice - je konec sanice.

O Hromnicích mrzne - medvěd bourá boudu, jen to vrzne.

O Hromnicích milejší ovčákovi vlk nežli slunce.

Proč musí skřivan vrznout?

Dalším pořekadlem, které je na Hromnice hojně používáno, je že Skřivan musí vrznout, i kdyby měl zmrznout. Toto tvrzení blíže upřesňuje archiv The Epoch Times: "Nejstarší zmínka o skřivanech ve spojení s Hromnicemi pochází ze spisu pana Ctibora Tovačovského z Cimburka 'Hádání pravdy a lži o kněžské zboží a panování jich' z roku 1457. V té době byl užíván tzv. juliánský kalendář, a tak tehdejší 2. únor odpovídal dnešnímu 11. únoru."

Dříve tedy byl skřivan skutečně spojován právě s datem Hromnic, kdy se vracel z teplých krajin a takzvaně "přinášel jaro". S přechodem na dnešní gregoriánský kalendář v roce 1584 se Hromnice posunuly na současný, pro skřivana ještě nepříznivý termín.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy