Na koronavirus zřejmě funguje vitamin C: Proč se čeká na výsledky klinické studie?
Zákeřný koronavirus se rozšířil téměř po celém světě, a proto řada lékařů a odborníků hledá odpovědi, jak rychle se šířící epidemii zastavit. Více lékařů se shoduje na tom, že jako léčbu by bylo možné začít aplikovat vysokodávkový vitamin C. Neexistují ovšem žádné potvrzené klinické studie, že by vitamin C zabíral.
Studie z USA
Že by mohl vitamin C zabírat na koronavirus se opírá o studii, která proběhla ve Spojených státech pod vedením amerického odborníka na respirační onemocnění a intenzivní péči a profesora Alphy A. Fowlera. Před třemi lety narazil na dvacetiletou pacientku, která byla s akutním plicním selháním hospitalizována ve Virginia Commonwealth University Medical Center v Richmondu. Byla v opravdu kritickém stavu a skončila na mimotělním oběhu.
"Její prognóza byla infaustní, tedy prakticky bez šance. Lékaři začali pacientce podávat infuze s vysokými dávkami vitaminu C, v průběhu krátké doby a bez následného poškození plic ji pak byli schopni odpojit a nakonec propustit domů," řekl pro Aktuálně.cz hygienik Pavel Vašek.
Vitamin C
Zprvu zasáhla epidemie koronaviru nejvíce Čínu. Tam se snažili bojovat s nemocí Covid-19 různými způsoby. Jedním byl také vitamin C. Později, když se epidemie rozšířila dál, i USA se rozhodly nasadit vitamin C. "Pacienti, kteří dostali vitamin C ve vysokých dávkách na tom byli významně lépe než ti bez medikace," prohlásil pneumolog Andrew Weber s tím, že podle něj má smysl, aby léčbu vyzkoušeli po celém světě.
Jedním z problémů podle Vaška je, že vitamin C nemusí být pro farmaceutické společnosti dostatečně atraktivní. Tyto firmy jdou totiž především po zisku. "To je třeba důvod, proč firma Gilead Sciences nedotáhla výzkum remdesiviru. Epidemie eboly skončila, tím pádem se jim nevyplatilo dál do něj investovat. Teď už jsme mohli vědět, zda je toxický, nebo nikoli," upozornil Vašek.