Na pražském policejním ředitelství hoří barikády kvůli krádežím benzinu! Kriminalisté chytili kolegu, neuvěříte, jak byl potrestán!
Kriminalisté z pražské policejní správy se už nemohli dívat na to, jak jejich kolega, kapitán Aleš Preis z 1. odd. OOK SKPV KŘP HMP "tankuje" přímo na služební benzince v areálu, a tak opakovaně zdokumentovali, jak filuta tankuje benzin nejen do služebního vozu, ale i do kanystrů na zadním sedadle.
Důvod měli podle informací redakce, která je ve spojení se zdrojem přímo z řad policistů, pádný. Kolega totiž podle řady z nich údajně kradl s vědomím, že je nepostižitelný díky svému kamarádskému vztahu s nadřízeným, legendárním šéfem mordparty, plk. Marešem.
Když následně došlo ke zdokumentování krádeží pohonných hmot a předání celé věci odboru vnitřní kontroly, začaly se dít věci. Policista nebyl potrestán za krádež, což by znamenalo de facto vyhazov, ale pouze za "administrativní pochybení," a co víc, policie se měla celou věc snažit ututlat, na což upozornil až server tisen.tv, který se činností policie dlouhodobě zabývá, a jeho provozovatel Jiří Forman si všiml, že o incidentu neinformují masmédia a velmi podivně se okolo informací o něm chová jinak u novinářů oblíbený tiskový mluvčí Tomáš Hulan, který se zjevně ocitl v divoké pozici napůl cesty mezi vedením policie a novináři a policisty a vyjít vstříc oběma stranám tentokrát nejde.
Ale popořádku. Preis namísto okamžitého vyhazovu dostal "trest" v podobě stržení deseti procent z platu na dva měsíce s tím, že dodnes není zcela jasné (tedy jasné to je, ale policie to ne a ne upřesnit), zdali zloděj způsobil škodu větší jak pět tisíc, a tedy se dopustil trestného činu.
To je ale teprve začátek. Když si Forman všiml, že se nejen na něj, ale i některé kolegy obrací ve věci policisté s nezvyklou intenzitou a začal o věci psát, obrátil se přímo na Mareše s jasným dotazem jak na Preise a jejich vazby, tak na názor na incident. Odpověď ho šokovala tak, že ji na tisen.tv zveřejnil: „Tak to jste mě zklamal. Za prvé, že se s tímto obracíte na mě, a za druhé, že se o to vůbec zajímáte.“ V druhé SMS po urgenci na odpověď odpověděl: „Do teď jsem si Vás jako novináře vážil. Náhle padáte do bahna bulváru. Proto Vás prosím, abyste si vymazal mé číslo z mobilu a dále se obracel jen na tiskové. Děkuji."
Pod dvěma články o incidentu se navíc na tisen.tv strhla neuvěřitelná diskuse, ve které si evidentně začali vyřizovat účty současní i domnělí bývalí policisté z pražské správy jak mezi sebou, tak s vedením a kontrolními orgány.
Diskuse je to vášnivá, neboť někteří kolegové se Preise poměrně věrohodně zastávají, zatímco jiní krom příspěvků dále upozorňují média na jeho pochybení a zjevnou nespravedlnost:
"Vážení, dovolte mi, abych zde vyjádřil svůj osobní názor. Měl jsem tu čest pracovat s Alešem Preisem a musím říci, že neznám slušnějšího a poctivějšího poldu. Pokud se jedná o tankování do kanystru, k tomu můžu říci jen jedno. I blbec ví, že na čerpací stanici, kde se tankuje do služebních vozidel, je bezpečnostní kamera umístněná asi 4-5 metrů vysoko a zabírá prostor u stojanu. Vím, že jste se jistě nezajímali, proč tankoval do kanystru. Já osobně jsem tankoval do kanystru také, když jsem jel na delší služební cestu a benzín nebo naftu jsem měl jako rezervu. Vozidlo má sice kartu CCS, ale je nakázáno tankovat a tuto používat v krajním případě, protože palivo je v Kongresce levnější. Takže i já jsem kradl?" píše jeden z diskutujících.
Druhý rovnou smečuje: "Na odboru mezinárodní spolupráce dlouho, velmi dlouho čekal jeden důstojník na nové auto. Mělo být přiděleno do Rumunska. Když ta kára přišla, dostala ji, respektive zabavila ji vedoucí jménem Havránková a jezdí s ní trasu Slaný - Praha. Dostala 10. platovou bez výběrka a velí Lessymu na Slovensku. A Lessy? Ten si teď vesele jezdí pravidelně Slovensko - ČR za naše prachy v úplně nejnabušenějším superbu a komu to vadí? Víte vůbec, kolik důstojníků zneužívá služební auta? Kolik náměstků jezdí na VRZ i stovky kilometrů domů? A vy tady řešíte poldu, co si odlíval do kanystru. Když se nám podělá auto a dáme ho do servisu – do vnitráckého servisu, pravidelně se vrátí s prázdnou nádrží a najetými stovkami kilometrů navíc a koho to zajímá? Nikoho. Hezké, že se snažíte, ale policejní systém Vás, pane redaktore, semele. Tak jako semlel ostatní. Fandím Vám, poslal jsem Vám email, tak se kochejte. Sportu zdar a odstřelovačům zvlášť."
Následovala velmi komická snaha vedení Krajského policejního ředitelství o bagatelizování celé věci do roviny nepřesného informování ze strany médií, kterou také doporučujeme si na tisen.tv přečíst i s komentáři Formana, ze kterých musejí Hulan s Marešem téct, ale jsou velmi poučné a o věci vypovídající.
Pointa? Místo aby se v Kongresové chytli za nos a dotyčného policistu donutili k odchodu, než v budově začnou skutečně hořet barikády a poletí deset lidí, tváří se policie dál, že vše řádně prošetřila a trest je odpovídající, kolegové zlodějíčka dále s obrovským rizikem informují spolehlivé novináře o skutečném stavu věcí a sám Forman se po střetu s Hulanem a zjevné snaze o ututlání celé kauzy podle našich informací obrátil v pondělí na Generální inspekci bezpečnostních sborů a navíc zvažuje na policejního mluvčího trestní oznámení, což je nevídané, ale zjevně logické.
Neuvěřitelnou story budeme dále sledovat.
Přečtěte si původní článek o celé věci, který rozpoutal peklo, a tady najdete následnou mlživou reakci policie. Pak už začaly létat oznámení, výhrůžky a hlavně byly žhaveny linky na přímých osách kriminálka - novináři, což vedení v Kongresové nesnáší, ale co asi tak policistům, které štve možné krytí nepoctivého kolegy nadřízenými, zbývá.