Na stopě vraha Jana Masaryka: Záhadnou smrt politika může objasnit analýza DNA
Není při tom naštěstí potřeba nikoho exhumovat. „Pokud se policie rozhodne k analýzám DNA, nemůže postupovat jinak než my s genetikem Danielem Vaňkem před dvěma lety, kdy jsme analyzovali DNA rodu Masaryků,“ říká redaktor pořadu Reportéři ČT David Vondráček a pokračuje: „Když se policie podívá na starší díly Reportérů, dozví se, jak získat DNA bývalého ministra zahraničí, aniž by se otevíraly hroby.“
Žijí totiž jeho příbuzní. Na desítkách předmětů osobní potřeby z bytu Jana Masaryka mohly z doby možné vraždy ulpět stopy DNA jiných osob. Ty jsou zakonzervovány v Národním archivu. Když se vyloučí DNA Jana Masaryka, mohou policisté detekovat biologické stopy potenciálních vrahů. Jejich jména historici znají a jsou uvedena i ve výše zmíněné reportáži. „Už nežijí. Ale podle mých informací mají děti a vnuky. Z jejich DNA se dá mnohé vyčíst. Ale příbuzní by museli souhlasit s odběrem, což podle zákona nemusí. Oni nejsou nařčeni z vraždy. Vím ale o jednom synovi možného Masarykova vraha, který by svou DNA dal, aby, jak mi řekl, zbavil tátu i rodinu hrůzného podezření,“ dodal Vondráček.
Podivná smrt
Jan Masaryk zemřel 10. 3. 1948. Oficiální verze? Že vypadl z okna. Masaryk měl v plicích krev, což značí, že došlo následkem pádu k velkému zranění. Jan Masaryk měl poraněnou pánev, přetrženou srdečnici a další zranění neslučitelná se životem. Komunistický režim prosazoval teorii o sebevraždě. Ihned po jeho smrti se ale rozjely spekulace, že Masaryka z okna někdo vyhodil.