Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Na území Česka zřejmě dopadl vzácný meteorit: Vědci prozradili kam

 Výřez z celooblohového snímku bolidu z 8. listopadu 2020.
Zdroj: Astronomický ústav AV ČR
Předchozí Další
meteorit
Minulý týden měl na území České republiky dopadnout meteorit. Jenže pátrání po úlomcích vzácného meteoritu bylo neúspěšné. Proto se vědci z Astronomického ústavu rozhodli veřejnosti sdělit, kde by se úlomky mohly nacházet.

V neděli 8. listopadu vstoupil do zemské atmosféry meteoroid, který mohli zpozorovat na večerní obloze obyvatelé severních Čech. "V neděli 8. listopadu přesně v 18 hodin 11 minut a 2 sekundy středoevropského času vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti přibližně 20 kilogramů a začal svítit ve výšce 88 km nad Hejnicemi v Jizerských horách. Těleso se v té době pohybovalo rychlostí 16 km/s a po velmi strmé dráze skloněné k zemskému povrchu 77 stupňů pokračovalo v letu směrem jihovýchodním směrem a postupně zjasňovalo. Maximální jasnost, která odpovídala jasnosti Měsíce v úplňku, bolid dosáhl v krátkém zjasnění ve výšce 33 km. V této fázi letu se již také meteoroid v atmosféře mohutně brzdil a také se rozpadal," informoval Astronomický ústav Akademie věd ČR.

"Celou světelnou dráhu dlouhou 70 km uletěl za 5 sekund a pohasl ve výšce pouhých 20 km nad jižní částí Jizerských hor. Jeden větší úlomek a vícero malých, řádově desetigramových a gramových úlomků, mohlo dopadnout na zemský povrch. Před srážkou se Zemí meteoroid obíhal Slunce po málo výstředné dráze, která byla necelých 20 stupňů skloněna k rovině ekliptiky, tj. rovině zemské dráhy. V přísluní se meteoroid dostával jen o něco blíže ke Slunci, než je dráha Země, a v odsluní se dostal jen málo za dráhu planety Mars. Velmi pravděpodobně se jednalo původem o část asteroidu pocházejícího z vnitřní části hlavního pásu planetek," doplnil Astronomický ústav.

Prozradili, kam dopadl

Astronomům se podařilo meteorit zachytit kamerami na několika stanicích, díky čemuž se jim podařilo určit jeho trasu. Protože byl meteorit velmi vzácný, Astronomický ústav odmítl zveřejnit pádovou oblast meteoritu. Podle vědců je dost pravděpodobné, že několik úlomků dopadlo na zem. Úlomky by se mohly nacházet přímo na území České republiky.

Na místo, kde by se mohly úlomky nacházet, vědci vyrazili a začali pátrat. Ovšem neúspěšně. "Oblast je po systematickém hledání pracovníky Astronomického ústavu AV ČR v minulém týdnu zčásti prohledána, ale meteorit(y) se nepodařilo najít. Jedná se o mimořádně obtížný terén," řekl pro TN.cz tajemník Astronomického ústavu Pavel Suchan.

Ústav se proto rozhodl, že zveřejní pádovou oblast. Úlomky by se měly nacházet v jižní části Jizerských hor. "Jeden nebo několik větších meteoritů (do velikosti 10 cm) se může nacházet na okraji Desné mezi Černým kopcem a Sedmidomky, malé meteority (do několika cm) mohou být roztroušeny na větší ploše od vodopádů v údolí Černé Desné po obec Černá Říčka," upřesnil.

"Velmi pravděpodobně se jedná o kamenné meteority s černohnědou matnou kůrou, které jsou uvnitř šedé. Jsou nápadně těžší než pozemské horniny stejné velikosti," pokračoval. Pokud by někdo úlomky našel, má kontaktovat Astronomický ústav. "Jsme schopni zajistit odborné posouzení nálezu a zároveň ujišťujeme, že vzorky zaslané k posouzení vrátíme nálezci, pokud tak bude chtít," zdůraznil Suchan.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy