Na vakcíně proti koronaviru se usilovně pracuje: Mohla by být hotová do března příštího roku
Odborníci ze Šanghaje přišli s tím, že by pravděpodobně do příštího března až června měla být vyvinuta vakcína proti koronaviru, alespoň podle současných odhadů. Šéf týmu těchto odborníků Zhang Wenhon řekl, že pokud ani do té doby nebude vakcína hotová, bude dostupná asi až na konci roku 2021 nebo začátkem 2022. Informoval o tom server ecns.cn.
Klinické testy v plném proudu
Podle Světové zdravotnické organizace je na světě 108 nových výzkumů specializujících se na vakcínu proti koronaviru, některé z nich už prý byly zařazeny do klinických testů. V Číně už jich bylo zařazeno pět, které jsou ve druhé fázi, a například ve Spojených státech některé vakcíny pokročily do třetí fáze, kdy budou moci být brzy pečlivě zkoumány kvůli nežádoucím účinkům.
Další postup však závisí hlavně na tom, zda koronavirus zmizí nebo zůstane. Zhang, mimo jiné ředitel oddělení infekčních chorob nemocnice v Šanghaji, uvedl, že podobně na tom byly i jiné viry, které způsobily podobné akutní selhání respiračního systému. Pokud virus zmizí, výzkum bude pravděpodobně pozastaven.
Nákazu se podaří dostat pod kontrolu
"Klíčové je, jak se bude svět chovat v následujících dvou letech," uvedl Zhang Wenhon. Povzbudil veřejnost tím, že i ty nejkrutější nákazy se podařilo dostat pod kontrolu během dvou let. "To znamená, že i kdyby se příští rok nepodařilo virus zničit, budeme schopni kontrolovat jeho rozšíření," řekl šéf výzkumu a dodal, že příští rok bude jistě zásadním.
Ke klinickým testům pěti vakcín v Číně se přihlásilo přes 2500 dobrovolníků. Zeng Yixin, náměstek ředitele Národního zdravotního výboru Čínské lidové republiky, v tamních médiích uvedl, že účastníci druhé fáze klinického testování vakcíny nezaznamenali žádné významné nežádoucí účinky. "Pokud to půjde podle plánu, bude testování druhé fáze ukončeno v červenci," dodal.
Varianty testování vakcín
Při testování se používá například chemicky oslabený virus, který má transportovat kousky patogenu do hostitelské tkáně. Další variantou je použití mrtvého viru, který má vyvolat imunitní reakci. Tato metoda je naprosto bezpečná a osvědčená, člověk se při ní nenakazí.