Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Naděje pro lidstvo: Test vakcíny proti koronaviru na myších uspěl, na řadě jsou lidé

Naděje pro lidstvo: Test vakcíny proti koronaviru na myších uspěl, na řadě jsou lidé
Zdroj: TV Prima Velké Zprávy
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
nákaza
Přelomovou zprávu uveřejnili vědci z Pittsburghu. Tento týden oznámili, že otestovali potenciální očkování proti viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19. a to s výsledkem, který je nadějí pro svět. U myší totiž vakcína zafungovala vytvořila množství protilátek účinných proti tomuto viru. Protilátek bylo dost na to, aby vir neutralizovaly.

Autoři, které citoval odborný časopis EBioMedicine, dokázali očkovací látku připravit tak brzy především proto, že vycházeli ze základů, na nichž pracovali během dřívějších koronavirových epidemií. „Měli jsme zkušenosti se SARS z roku 2003 a MERS z roku 2014. Tyto dva viry, které jsou novému koronaviru velmi blízké, nás naučily, že v imunitě proti viru je důležitý jeden konkrétní protein – takzvaný S (Spike) protein,“ uvedl spoluautor výzkumu Andrea Gambotto. „Ukazuje to, jak důležité je financovat výzkum vakcín. Nikdy totiž nevíte, kde se vynoří další pandemie,“ dodal.

Očkování je vedeno pod názvem PittCoVacc (Pittsburgh Coronavirus Vaccine). Od dalšího experimentálního očkování, které vstoupilo do fáze klinických testů, se liší v tom, že je konzervativnější, využívá zaběhlých postupů, pomocí nichž zvyšuje imunitu organismu proti konkrétnímu viru. Je tedy v principu podobné tomu, jak fungují současná očkování proti chřipce.

Jehličky z cukru a proteinu

Přelomové je zařízení, jímž se látka dopravuje do těla: jde o soustavu čtyř stovek drobných jehliček, které umí dopravit S protein do kůže a jsou tvořeny z cukru a proteinu Následně se v těle rozpustí. "Navázali jsme v tom na výzkum očkování proti spalničkám, ale naše high-tech verze je účinnější a bezbolestná,“ uvedli vědci.

Problémem by neměla být masová výroba a distribuce. Během testů na laboratorních myších byla vakcína schopná tvořit protilátky proti viru SARS-CoV-2 už do dvou týdnů po očkování. Zatím ale není jasné, jak dlouho imunitní odezva vydrží. vědci se domnívají, že by mohlo jít o dobu 12 měsíců.

Autoři testů nyní chtějí požádat americké úřady o možnost testovat vakcínu na lidech. To by mohlo začít během pouhých několika měsíců, a to zejména kvůli mimořádné situaci.

Situaci ohledně koronaviru sledujeme ONLINE.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy