Nadvláda gigantů na internetu: 6 českých europoslanců jde proti zájmu lidí
Aby články byly chráněny jako autorská díla. Přesně to chce nová směrnice Evropského parlamentu. Gigantům jako je Facebook nebo Google se to pochopitelně nelíbí. Obsah jejich stránek se totiž skládá z obrovského množství článků, za které by tyto společnosti musely nově platit.
Velké korporáty se teď zuby nehty brání, aby nová směrnice Evropského parlamentu vešla v platnost. Probíhá lobování, aby se tak nestalo. Stovka europoslanců je tak proti, ze stovky jde o šest poslanců z České republiky. Ti jsou tedy zásadně proti.
"Podle současného návrhu by totiž velcí hráči na webu museli platit za odkazy, pokud je využijí. To nařizuje článek 11 směrnice. Opatření rovněž míří i na případné krádeže autorského obsahu a jeho dalšího sdílení, který upravuje článek 13. I ten se vzdorujícím poslancům nelíbí," popisuje Blesk.
Nová směrnice, která má za úkol mimo jiné zastavit agregátory zpráv, které shromažďují odkazy od různých vydavatelů, bude projednána výborem Europarlamentu pro právo a justici 20. června ve středu.
Otevřený dopis proti návrhu chránící autorská práva podepsali následující čeští europoslanci: Dita Charanzová (43, ANO), Martina Dlabajová (41, ANO), Pavel Telička (52, nez.), Petr Ježek (53, nez.), Jiří Maštálka (62, KSČM), Kateřina Konečná (37, KSČM).
Tito europoslanci nyní čelí kritice, že upřednostnili zájmy velkých internetových společností na úkor českých vydavatelů. Místopředseda Evropského parlamentu a někdejší lobbista Pavel Telička to ale odmítá. "Nikoho z Googlu ani Facebooku jsem již neviděl, ani nepamatuji," uvedl Telička na svém webu.