Náměstek primátora Petr Hlubuček pro eXtra.cz: Kvůli koronaviru jsem ztratil čich a chuť
Pane náměstku, jste první den v práci, jak se cítíte?
Už několik posledních dní mi bylo dobře a čekal jsem v izolaci na opakované výsledky testů, které potvrdily, že jsem již COVID-19 negativní. Mám radost, že se mohu vrátit do práce před dnešním zastupitelstvem, kde máme před prázdninami řadu důležitých bodů. Budeme například schvalovat velké projekty protipovodňových opatření v oblasti Troji v celkové výši 130 mil., nebo nové protipovodňové investice na Hostivařské přehradě za 170 mil.
Co bylo nejvíce nepřijemné na průběhu nemoci?
V mém případě šlo o relativně lehký průběh. Nicméně i při tomto lehkém průběhu jsem přišel o čich a chuť. Když najednou pro vás jídlo nemá žádnou chuť a když se na zahradě nadechnete a nic necítíte, tak to není úplně příjemný pocit
Tušíte, kde a jak jste se mohl nakazit?
To nedokážu říct, v rámci pracovního programu potkávám spoustu lidí každý den. Problémem této nemoci je, že se můžete nakazit i od člověka bez příznaků u kterého se nemoc viditelně neprojeví. Hygienická stanice prováděla pátrání, jestli však někoho našla, to nevím.
Jak jste nesl po psychické stránce onemocnění a izolaci? Měl jste v nějaké fázi obavy o
zdraví?
Nebral jsem to určitě na lehkou váhu, ale obavy o zdraví jsem neměl. Na bolest hlavy a teplotu jsem normálně užíval paralen. Objednal jsem si nějaké čínské houby na zvýšení imunity a jedl jsem vitamín D.
Jaký průběh měla nemoc u vás?
Při prvních příznacích jsem okamžitě šel z práce domů. Bolela mě hlava, tak jsem si vzal paralen. Měl jsem také kašel a mírně zvýšenou teplotu. Hned druhý den ráno jsem se nechal otestovat. To se ukázalo jako správný postup, protože se nikdo z kolegů z rady ani z mého okolí naštěstí nenakazil. Za několik dní přišla zmiňovaná ztráta chuti a čichu. Celkový průběh bych přirovnal ke chřipce. Cítil jsem se unavený, měl jsem zvýšenou teplotu, ztratil jsem chuť a čich. U lidí, kteří nemají jiné příznaky je právě ztráta chuti a čichu typickým příznakem. Vir totiž způsobuje zduření sliznic. Nebyl jsem však ani u lékaře, žádný lék na toto virové onemocnění neexistuje, lidská imunita si s tím musí poradit sama. Teď už je mi ale dobře.
Jak reagovala vaše nejbližší rodina?
Reagovali dobře. Moje rodina dobře věděla, že jsem se celou dobu epidemie choval odpovědně a nijak zbytečně neriskoval. To, že se člověk nakazí, si nevyberete.
Jak jste snášel karanténu a co jste dělal během těch dnů? Měl jste sílu a energii pracovat?
První dny karantény mi neustále zvonil telefon, všechna média se o to zajímala. To jsem byl zároveň nejvíce unavený. Vzápětí se mi však udělalo lépe a normálně jsem pracoval
z domova. Dnešní technologie to naštěstí umožňují a v době nouzového stavu jsme takto na magistrátu fungovali zcela běžně. Když jsem nepracoval, tak jsem měl klidový režim a choval se podobně jako při jiném běžném onemocnění. Četl jsem si nebo odpočíval. Upekli jsme i bublaninu z třešní ze zahrady (smích).
Prakticky celé vedení Prahy muselo do karantény. Jak na to reagovali vaši kolegové?
Nikdo z nich samozřejmě karanténu neplánoval, takže to všem změnilo program a jejich plány. Co vím, tak všichni ale zodpovědně dodržovali nařízení hygienické stanice a pracovali z domova stejně jako já. Naštěstí se nikdo z nich nenakazil, takže to dopadlo dobře a pomalu se budeme moci všichni vrátit k běžnému fungování.
Co vzkážete lidem, kteří covid-19 podceňují?
Ať si uvědomí, že jde o jejich zdraví a zdraví jejich blízkých. Koronavirus tady stále je a je potřeba to tak vnímat. Čili aby dodržovali předepsaná opatření hygienické stanice a dodržovali základní hygienická doporučení. To, že se epidemie zdá být na ústupu pořád ale neznamená, že u někoho nemůže být průběh nákazy o poznání težší než byl u mě.
Co vám nemoc dala? Dá se na současné situaci najít něco pozitivního?
Je fajn vidět, kolik přátel a známých si na vás v této situaci vzpomene a vyjádří vám podporu. Naštěstí je však průběh této nemoci u drtivé většiny lidí bez vážných komplikací, stejně jako tomu bylo u mě.