Národní muzeum má velký problém: Místo drahých kamenů bezcenné sklo
"Zjistili jsme několik konkrétních věcí, případ diamantu a safíru, kde zjišťujeme, co se konkrétně a kdy stalo. Je to trochu detektivka. Ve sbírce určitě nepanoval pořádek,“ řekl pro HlídacíPes.org náměstek generálního ředitele pro sbírkotvornou a výstavní činnost Michal Stehlík.
V Národním muzeu se tak místo pohledu na opravdové skvosty díváte pouze na skleněné atrapy. Jedná se dokonce i o takové kousky, které samo muzeum považovalo za jedny z nejcennějších. Například pětikarátový diamant je doopravdy pouze broušené sklo.
Taková situace hází na Národní muzeum hodně špatné světlo. "I po poradě s právníky je jasné, že problém se stal někdy před rokem 1990 a i z hlediska možné trestně-právní či jiné odpovědnosti je promlčen. "Nemůžeme nikoho chytnout za ruku,“ říká náměstek Stehlík.
Další, kašmírový safír není také syntetický, ale laboratorně vytvořený. Soudní znalec v oboru drahých kamenů Jaroslav Hyršl tvrdí, že pokud by byl kašmírový safír pravý, měl by hodnotu až několik desítek milionů korun
"Pokud je syntetický, jsou to jen stovky korun. Pokud by byl pravý, pak by i ve světovém srovnání byl extrémně vzácný,“ tvrdí Hyršl.