Národní třída: 9 zajímavostí, které jste možná o filmu nevěděli
Snímek Národní třída, který měl v sobotu 13. března 2021 svou televizní premiéru, vznikl podle grafické předlohy Jaroslava Rudiše. Ten stojí například i za předlohou snímku Alois Nebel
Scénář vznikal v Berlíně
Scénář filmu vznikal během roku a půl v Berlíně, kde žije jak Rudiš, tak režisér filmu Štěpán Altrichter.
Film Národní třída byl nominovan na tři České lvy Všechny tři získala v hereckých kategoriích, konkrétně pro Hynka Čermáka, Jana Cinu a Kateřinu Janečkovou
Čermák hlavní roli hrát neměl
Režisér Štěpán Altrichter původně nechtěl do hlavní role Vandama obsadit herce Hynka Čermáka. Vadilo mu, že je Čermák až moc známý. Po roce hledání zjistil, že někoho lepšího stejně nenajde a Čermáka do role obsadil.
Spisovatel Jaroslav Rudiš se při psaní postavy Vandama inspiroval skutečnou postavou, bratrem svého kamaráda. Skutečný Vandam si pak ve filmu zahrál epizodní roli, ale tvůrci nechtěli prozradit, kterou.
Jak (a kde) probíhalo natáčení?
Scéna rvačky v sauně se kvůli své náročnosti natáčela celé tři dny.
Balkonová scéna, která byla součástí trailerů, byla zcela improvizovaná. Během pauzy na oběd vyzval režisér Štěpán Altrichter herce Hynka Čermáka, aby zkusil z balkonu něco zařvat. Čermák přišel s větou "Dobré ráno, čůráci!", která nakonec zůstala i ve filmu.
Natáčelo se přímo na Národní třídě a v pražských Hájích.
Scéna sídlištního honu na divočáka je přiznaným odkazem na legendární Slavnosti sněženek.