Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Následky zakleknutí otce před zraky syna: Strach a doživotní trauma. Děti jsou křehké, říká psycholog

Následky zakleknutí otce před zraky syna: Strach a doživotní trauma. Děti jsou křehké, říká psycholog
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
dětský psycholog
Středeční incident, kdy strážníci velmi tvrdě zadrželi muže za nenošení respirátoru před zraky dítěte, vyvolal velký rozruch. Jaké následky může mít dítě po takovém otřesném zážitku, na to jsme se zeptali dětského psychologa. Opět se potvrzuje, že tato doba a nálada ve společnosti ublíží především našim dětem.

Strážníci městské policie ve středu zadrželi muže, který se na ulici v Uherském Hradišti pohyboval bez respirátoru. Na tom by nebylo nic zvláštního. Mnohem horší je, že celý incident sledoval malý syn zadrženého muže, navíc zákrok byl přinejmenším dosti dramatický. Na internetu koluje drsné video, které celý incident zachycuje. Jak uvádí starosta města Stanislav Blaha (ODS), strážníci jsou zatím postaveni mimo službu a do doby, než se celá záležitost prošetří, nechce dělat ukvapené závěry. Starosta Blaha však připustil, že zákrok byl i vzhledem přítomnosti dítěte „lidsky necitlivý“. Dítě údajně nechali strážníci nějaký čas u prodavačky z obchodu, před kterým se toto drama odehrálo.

Ať už to bylo jakkoliv, zeptali jsme se dětského psychologa, jaké následky může mít pro malé dítě takový zážitek. „Čím mladší dítě to je, tím větší hrozí riziko, že z toho bude mít celoživotní trauma. Děti nerozumí dospělému světu, nevědí, co se děje, a nedokážou situaci vyhodnotit. V každém případě je to pro ně hrůzostrašný zážitek, při kterém zažívají obrovský strach. Děti nerozlišují donucovací prostředky policie od toho, že někdo usiluje o život tatínka. Čím je dítě mladší, tím méně dokáže situaci vyhodnotit, ale to je jasné. Chlapeček si dosti pravděpodobně myslel, že už tatínka v životě neuvidí."

"Dítě zažilo pocit bezmoci, který se může v životě vracet v podobě flashbacku. Flashback znamená, že si v dospělosti můžeme připadat v klidu a najednou nám nějaké trauma připomene podobná situace a nám se vybaví ty pocity, které jsme prožívali tehdy. Vzpomeňte na naše prarodiče, kteří zažili válku, když o ní začnou mluvit. Často se jim změní výraz v obličeji a rozčílí se nebo se rozpláčou. Jedná se o takového autopilota, který se vám zapne a vybavují se vám pocity a emoce, které se projeví i fyzicky. Zvýší se vám tlak, začnete se klepat, můžete se chovat agresivně a každý takový flashback upevňuje trauma z minulosti a člověk se může začít točit v bludném kruhu, který vyžaduje terapii a může to trvat i několik let. Tento otřesný zážitek může vést k dětské depresi, která se projeví nechutí k jídlu, nechutí k jakékoliv činnosti, apatii. U dětí se může deprese projevovat třeba i tím, že hodně zlobí nebo se začnou škrábat, trhat si vlasy, mohu mít tendenci k sebepoškozování. Dítě může mít noční můry a tato traumata mohou zásadně ovlivnit osobnost člověka v dospělosti."

Dětský psycholog po rozboru ještě dodal svůj osobní postoj: "Zkrátka, děti jsou křehké nádoby a každý policista by měl vědět, že tohle je naprosto nepřípustné. Nemám nic proti tomu, aby lidé za nenošení respirátoru dostali pokutu, a chápu, že to policie nemá jednoduché, ale tohle svědčí o naprostém sociálním a pracovním selhání těch strážníků."

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy