Návrat odkopnutého syna: Adam Vojtěch je nejlepší řešení, říká odborník
Ministerská "škatulata, hýbejte se" opět jedou na plné obrátky. Premiér Andrej Babiš (66) má již pátého ministra zdravotnictví za posledních osm měsíců, Co na návrat Adama Vojtěch (34) do horkého křesla říká odborník.
Petr Arenberger byl vyhozený Babišem, míní expert
„To nejhorší, co by se mohlo stát, by byl pátý, úplně nový ministr zdravotnictví v tak krátké době. Rozkoukával by se, začaly by se hledat jeho hříchy z minulosti a podobně,“ říká Tomáš Cikrt (52), šéfredaktor oborového Zdravotnického deníku.
Věříte tomu, že Petr Arenberger skutečně odešel kvůli tlaku rodiny?
„Nemyslím si, že nechtěl odejít, ale bylo to samozřejmě rozhodnutí premiéra. Petr Arenberger byl velmi komunikativní, ale některé věci se v jeho týmu zkrátka podcenily. Ani on sám si nejspíš neuvědomil, co novináři najdou. Byl s nimi zadobře, ale ze dne na den se otočila situace. Být ministrem je úplně něco jiného než být oblíbený profesor, který hovoří o svém oboru.“
Když Adam Vojtěch odcházel z čela resortu, říkal jste mi, že byl druhým nejlepším ministrem zdravotnictví v historii ČR. Asi vám tedy nevadí, že se vrací, že?
„Vůbec mi to nevadí. Pro resort je návrat Adama Vojtěcha v dané chvíli tím nejlepším.“
Adam Vojtěch měl úspěch
Prý toho ve funkci zvládl hodně.
„V parlamentu je například velká novela stěžejního zdravotnického zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou připravil právě jeho tým. Vedle spousty dalších zásadních věcí řeší například zpřístupnění oněch mimořádně drahých léků pacientům, u kterých bylo jejich schválení doteď velmi složité. Ministři po Vojtěchovi řešili především covid, takže to tam stále ještě leží.“
Staronového ministra jste chválil za to, že bránil téměř vlastním tělem rezervy zdravotních pojišťoven.
„Ukázalo se, že to byl správný krok, protože ty se během covidu rozpustily. Na konci roku už nebudou.“
Premiér Vojtěcha vyhodil, mladý ministr neodešel sám
Takže jedním z prvních úkolů bude řešit financování.
„Ze zdravotního pojištění se začaly hradit věci jako testování a očkování proti covidu. Ten stál zdravotnictví navíc kolem padesáti miliard, což je při čtyřsetmiliardovém rozpočtu významná částka.
Strašně záleží na tom, co se bude muset kolem covidu hradit příští rok. Pokud nebude žádná další vlna, bude mít zdravotnictví na svůj provoz. Když se objeví další pandemie, bude už mít resort velký problém.“
Co mohlo Adama Vojtěcha přimět k návratu? Odcházel přece kvůli únavě.
„To je jednoduché: myslím si, že nikdy nechtěl odejít. Byla to stejně jako nyní u Petra Arenbergera vůle premiéra. Adama Vojtěcha to baví a navíc je loajální, takže když ho předseda vlády znovu povolal, on okamžitě souhlasil.“
Vytyčí si s Andrejem Babišem nové mantinely, aby se neopakovala situace před začátkem školního roku, kdy mu premiér zakázal i přes varování epidemiologů opětovné masivní zavedení roušek?
„Podle mě se taková situace už opakovat nebude. Tehdy do toho Andrej Babiš šlápl proto, že se mu zdálo, že ministerstvo zdravotnictví s opatřeními už až moc otravuje a že už je vše v cajku. Od té doby se velice poučil, což je vidět i na tom, jaké odborníky v posledních měsících poslouchá. Už je velice opatrný, a když mu z ministerstva zdravotnictví přijde varování ohledně epidemie, již ho bude brát vážně.“
Andrej Babiš chápe ministry jako své zaměstnance
Stále ale bude Babiš do všeho mluvit?
„Základní vztah, kdy Babiš nevnímá ministry jako partnery, ale jako zaměstnance nějakého svého podniku, na tom se nic nemění. To zůstává. Ale jinak za poslední měsíce poznal, že Adam Vojtěch měl pravdu a bude mu snad naslouchat.“
Co čeká Adama Vojtěcha v nejbližší době?
„Doznívá nám epidemie. Tam je třeba akcelerovat očkování. Kdybych mohl radit, podle mě je třeba opravdu začít propagovat očkování. Dosavadní kampaně jsem si nevšiml. Očkování je skutečně nejlepší řešení, je to vstupenka do normálního života. Potřebujeme, aby se naočkovalo co nejvíc lidí. Nestačí šedesát procent občanů, potřebujeme aspoň 75-80% populace, abychom mohli žít v klidu.
Druhý úkol je dát dohromady nový model toho, kolik je potřeba testovat, kolik trasovat. V tom se sám Adam Vojtěch poučil, když mu jeho lidé říkali, že to běží, ale neběželo. Je třeba v tom udělat pořádek, aby se včas zachytilo ohnisko epidemie a nezačala se nám nekontrolovaně šířit.
Pak má obrovský balík dalších úkolů, které se týkají jiných sfér zdravotnictví.“
Na podzim asi čeká zdravotnictví finanční šok
Můžete být konkrétnější?
„Už jsem zmiňoval financování. K tomu musí pracovat na dohadovacím řízení, kompenzační vyhlášce, normální úhradové vyhlášce. Dál je tu jedna speciální hrozba, kdy Ústavní soud na podzim rozhodne o stížnosti senátorů. Nebudu vás zatěžovat detaily, ale důsledkem může být najednou obrovská skoková finanční zátěž pro zdravotnictví. Rozhodne to možná o toku peněz poskytovatelům a může se stát, že po rozhodnutí bude třeba najednou vydat hodně peněz. I na to, jak se s tímto problémem vyrovnat, je už nyní třeba se připravovat.
A další oblast se týká předsednictví ČR Evropské unii. Týká se to příštího roku, ale řeší to už nynější vláda. A ministr musí jezdit do Bruselu na různá jednání a reprezentovat nás. To ale Adam Vojtěch zvládne. Nicméně vůbec toho nebude mít málo.“