Návrat z dovolené byl peklo: Bára popsala koronavirovou cestu domů a dění v evropských zemích
Koronavirus sužuje prakticky celou planetu a onemocněním COVID-19 trpí už téměř 950 tisíc lidí. Nákaze z Číny podlehlo skoro 50 tisíc lidí a více než 200 000 pacientů se zotavilo. Země postupně zavádějí různá opatření, v Česku-cesko byl například vyhlášen nouzový stav, Itálie je v přísné karanténě a stále se neví, co bude dál.
Speciálně pro eXtra se o situacích v několika zemích vyjádřila Češka Bára, která se nedávno vrátila z Havaje, kde byla s přítelem na začátku března na dovolené. Popsala i, jak to vypadá například v Dánsku, kam její přítel musel po dovolené odcestovat za prací, nebo v Belgii, kde se nachází její strýc. Pár se z ostrova vrátil 18. března.
Na Havaji zavedli opatření až po jejich odjezdu
"Když jsme byli na Havaji, bylo tam nahlášených asi pět nakažených a nic se nedělo. Žádné zákazy, roušky, nic, všechno fungovalo," začala Barča s vysvětlováním. "Pár dní po našem odjezdu začali zavírat malé obchody a pláže. Žádali turisty, aby na ostrov vůbec nejezdili, že mají málo zásob sami pro sebe, natož ještě pro hromadu cestovatelů," uvedla. Dodala, že letiště neuzavřeli.
Dost roušek? Ani omylem, použila svetr
"Přítele pustili do Dánska, protože má pracovní vízum. Já jela tím slavným svozem z Frankfurtu. V mailu den předtím psali, že mají dost roušek pro všechny, ať se nebojíme. Když jsem dorazila k autobusu v ten den, řidiči byli pomalu ve skafandrech a řekli nám, že nemají jedinou roušku," vysvětlila a z celé situace byla trochu podrážděná.
Jedinou možností tedy bylo použít jako ochranu tváře například svetr. "Měla jsem 6 hodin cesty v autobusu přes pusu svetr, nemohla jsem dýchat a dělalo se mi špatně. Kdyby to řekli rovnou, seženeme si někde nějakou sami. Do poslední chvíle ale dělali, že jsou připravení a všeho je dostatek," dodala Bára.
Z Plzně se dostaňte, jak chcete
Navíc prý všichni cestující očekávali, že budou odvezeni do Prahy, autobus je však dovezl do Plzně a dopravu domů si měli zajistit sami. A ačkoliv vláda nedoporučuje používat veřejnou dopravu, byli odkázáni právě na ni.
Roušky v Dánsku jen doporučili
"Přítel je v Dánsku, tam je to šílené. K dostání jsou jen roušky, žádné respirátory. Je tam víc nakažených než u nás, ale absolutně nikdo tam roušku nenosí. Petr chrání tou svou ostatní, ale co má chránit jeho? Tam jdete do obchodu, je tam sto lidí najednou a nikdo nemá nic přes obličej," popsala Barča a dodala, že má o přítele strach a byla by radši, kdyby byl doma.
Její přítel by se možná mohl vrátit do Česka o Velikonocích. "V tom případě ale nechápu, proč tam musel nutně být. V práci má být v pondělí, to bude v práci čtyři dny a pak zase poletí sem? Mají zaškolení v tamním výzkumném centru, ty čtyři dny mu toho opravdu hodně dají," neodpustila si Bára trochu ironie. O situaci tam se dozvěděla před pár dny.
V Belgii to stále žije, vše je otevřené
"Není tam povinné nosit roušky, jen doporučené. Strýc dělá v Belgii leteckého inženýra a tam je to úplně stejné. Nikdo nic nenosí, kluby, obchody, kina, všechno je otevřené. Tady v Čechách jsme na tom ještě dobře," porovnala Bára situaci v Česku a v jiných zemích. Taková situace tam byla zhruba v polovině března.
Slovinsko má stejná opatření jako my
"Od kamarádky ze Slovinska vím, že tam je to jako u nás. Mají nařízeno být doma, školy jsou zavřené a nikam se nesmí, pokud to není urgentní nebo otázka života a smrti," zhodnotila situaci na Slovinsku. "Lidé mohou být rádi, že jsou tady a ne si stěžovat na to, že jsou zavření doma," podotkla nakonec Bára.