Návrhářka Tereza Vu: Moje prádlo nosí sebevědomé ženy, které vědí, co chtějí
Tereza Vu vystudovala prestižní londýnskou školu se zaměřením na módní design. Zpočátku se věnovala šití šatů nebo topů pro dámy, ale později se přeorientovala na spodní prádlo. Tomu se věnuje dodnes a v Česku si vybudovala solidní základnu zákaznic, které její ručně šité modely milují. V rozhovoru pro eXtra.cz Tereza Vu mimo jiné prozradila také to, co jí studium v zahraničí do pracovního života dalo, co ji inspiruje nebo jaký má názor na mentalitu Čechů v oblasti oblékání.
Je návrhářství něco, čemu jste se chtěla věnovat vždy?
Už od malička jsem hodně kreslila a navštěvovala různé lidové školy umění. Vždy jsem si představovala, že budu dělat něco s designem, ale moji rodiče se mnou měli jiné plány.
Studovala jste francouzštinu a těsně před státnicemi odjela s manželem do Británie. V Londýně jste úspěšně absolvovala známou London Collage of Fashion, kterou navštěvovali návrháři jako Alexander McQueen nebo Jimmy Choo. Studovat tuto školu ale nebyl váš prvotní plán po příletu do země, že?
Ne, do Londýna jsme odjeli kvůli manželově práci. Původně jsem myslela, že až přijedeme zpět do Prahy, dodělám si státnice. Nakonec jsme ale ve Velké Británii zůstali sedm let a já tam vystudovala právě módní školu.
Co vám tato škola dala do pracovního života?
Když výuku porovnám s českým školstvím, byla mnohem praktičtější. Dostali jsme se do přímého kontaktu s lidmi z módní oblasti a vyslechli si jejich životní příběhy. Získala jsem tak cenné rady do života a inspiraci při budování své značky. Učitelé brali v potaz také to, že až vyjdeme ze školy jako noví návrháři, budeme muset řešit byznysovou stránku našeho podnikání, proto jsme měli základy účetnictví nebo marketingu. Myslím, že v Česku tohle přichází spíše až v praxi.
Jak byste porovnala českou a britskou mentalitu v oblasti oblékání?
V Londýně se tolik neřeší, co má kdo na sobě, a lidé se tam nebojí experimentovat. Myslím, že v Čechách jsou ještě stále vlivy komunismu, kdy jsme žili pod vlivem restrikcí a lidé nechtěli vybočovat z davu. Britové mají myšlení nastavené jinak.
Jaká mentalita je vám osobně bližší?
Určitě britská. Člověk tam neřeší, co má na sobě nebo jestli někteří chodí na boso. Je to uvolněnější. Tady se stále určitým způsobem cítím sešněrovaná.
Původně jste navrhovala dámské oblečení jako šaty nebo topy, proč jste se nakonec přeorientovala čistě na spodní prádlo?
Spodní prádlo mě lákalo vždy. Tím, jak se vytváří na malých plochách a práce je mnohem titěrnější, mě neskutečně baví. Proto jsem skončila u návrhů spodního prádla.
V kolekcích ráda využíváte historické prvky, například jste se inspirovala Versailles a Francií z přelomu 17. a 18. století. Máte nějaké období, které vás inspiruje vždy, nebo se to s každou sezonou různí?
Mám ráda dvacátá léta dvacátého století, jak z hlediska materiálů, střihů, tak i kvality zpracování. Ale spíš záleží i na jiných okolnostech. Svou poslední kolekci prezentovanou na pražském týdnu módy jsem chtěla ozvláštnit. Proto byla mou inspirací zranitelnost a nestálost v lásce, což je všední téma, které osloví každého.
Jaký typ ženy si vaše modely pořizuje?
Většinou se jedná o ženy 40 plus, které vědí, co chtějí, mají na to finance a vyzkoušely už spoustu luxusních značek, jenže zjistily, že jim střih moc nesedí, a proto chtějí něco na míru. Mé klientky jsou ale i mladé ženy, které jdou po designu a chtějí něco zajímavého.
Vaše spodní prádlo je zhotovené z kvalitních materiálů, jako jsou hedvábí, tyl nebo francouzská krajka. Dá se nosit i normálně třeba do práce?
Ano, určitě. Spodní prádlo by nemělo být jen luxusní záležitostí pro výjimečné příležitosti. Krásné prádlo může nositelkám podpořit sebevědomí, ale zároveň posloužit ke zlepšení partnerského života.
Móda s Terezou Vu: Správným výběrem oděvu na pracovní pohovor dává člověk najevo, jak o pozici stojí
Odkud objednáváte materiály, z nichž modely tvoříte?
Převážně z Anglie a některé komponenty z Francie. U poslední kolekce ale kvůli brexitu trvalo velmi dlouho, než mi objednávka z Anglie přišla.
Nepřemýšlela jste nad tím, že byste kvůli brexitu začala objednávat z jiných zemí?
Začala jsem o tom přemýšlet. Bylo to děsivé, protože při přípravě na mou poslední kolekci v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku mi balíček s látkami přišel čtrnáct dní před přehlídkou. A já šiji celou kolekci sama, proto to bylo stresující a vše na poslední chvíli. Nejhorší je, že to vázne hlavně na celních úřadech. Proto asi kvůli tomu začnu přemýšlet o nových dodavatelích.
Jak byste chtěla svou značku dále posouvat?
Konečně budu mít vlastní e-shop, na což se velmi těším. A ideálně bych chtěla časem se svým prádlem proniknout i na jiné trhy do zahraničí.