Ne, neměli jste vidiny. Po Praze a Ostravě se potulovali velbloudi!
Obyvatelé Prahy a Ostravy možná tento týden na chvíli znejistěli. Vážně právě na ulici ve městě potkali velblouda? Pokud patříte k dotčeným buďte v klidu, s vaším zdravím je vše v pořádku. Ne však s přírodou. Stanou se velbloudi standardním zvířetem v českých městech? Promění se snad malebná česká krajina v poušť? To je budoucnost, kterou si nikdo nepřejeme. „Boj o vodu“ proto pokračuje i nadále.
Světovým dnem boje proti suchu a rozšiřování pouští je 17. červen. Upozorňuje na plýtvání nebo špatné hospodaření s vodou, které stále častěji zasahuje do naší krajiny i životů. Proto provedl Radegast velbloudy Prahou a Ostravou. Zamířili i k Radegastovnám, aby upozornili na problematiku nedostatku, plýtvání a špatného hospodaření s vodou.
Symbol sucha a pouští
„Velbloudi, kteří jsou symbolem sucha a pouští, spolu s námi upozorňovali na to, že zadržování vody v krajině a péče o vodní zdroje jsou nesmírně důležité aktivity. Pokud se do toho všichni pořádně nepustíme, tak se budeme s velbloudy možná setkávat nejen v průvodech,“ vysvětluje Josef Jalůvka, manažer značky Radegast.
Přitom i ve městech existují možnosti, jak přírodě ulevit a s vodou nakládat ostražitě. Tak už jen pořízení speciálních zavlažovacích vaků pro stromy je jednoduchým řešením, díky němuž stromy překonají sušší období a zároveň je tím uspořena voda potřebná na jejich zavlažování.
Příklad a inspirace
Pivovar Radegast je v oblasti ochrany vodních zdrojů dlouhodobě aktivní, jde příkladem a snaží se ostatní inspirovat. Přímo ve svém nošovickém pivovaru snižuje množství vody potřebné pro vaření piva a patří v tom mezi absolutní světovou špičku.
„Vzít si „na vlastní hrb boj o vodu“ by měl každý z nás. Zachovat naši jedinečnou krajinu budoucím generacím se nám podaří jen v tom případě, pokud se současným problémům a zároveň výzvám všichni postavíme čelem. A pomůže přitom každá, byť sebemenší akce, protože každá kapka má smysl,“ dodává Josef Jalůvka.