Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Nebe uchvátí kouzelné Perseidy: Letošní podívaná má být obzvláště povedená

Perseidy slibují ve svém maximu až 110 meteorů za hodinu.
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
ASTRO

Perseidy letos slibují opravdu nádhernou podívanou. Meteorologický roj Perseid můžeme pozorovat již nyní, jejich frekvence však stoupá a jeho maximum však nastane v noci na pondělí 12. a úterý 13. srpna, kdy uvidíme na bezměsíčné obloze mimo města mezi půlnocí a 4. hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu, píše se ve zprávě Fyzikálního ústavu Slezské univerzity a České astronomické společnosti. Za pozorováním, které doplní konjunkce Jupiteru a Marsu, je potřeba vycestovat daleko od měst do oblastí s minimem rušivého světelného znečištění. 

Pokud jste fanoušci noční oblohy a chcete zažít něco opravdu magického, nezapomeňte si v kalendáři vyznačit noc z 12. na 13. srpna. V těchto dnech totiž dosáhne vrcholu jeden z nejznámějších meteorických rojů, Perseidy, a podle odborníků nás čeká doslova nebeské divadlo.

Kde sledovat Perseidy

První "padající hvězdy" můžeme na obloze spatřit už od 17. července, ale to nejlepší přijde v noci na 12. srpna. Meteory budou létat po obloze jako splašené a vy jich můžete vidět až 80 za hodinu.

Pokud je chcete sledovat, vezměte si spacák a vyrazte někam daleko za město, abyste se vyhnuli světelnému znečištění. "Podmínky jsou letos příznivé, na obloze bude Měsíc ve fázi okolo první čtvrti a bude tedy zapadat v první polovině noci. Pozorování meteorů je přitom vhodnější vždy v té druhé její polovině, kdy souhvězdí Persea s radiantem roje stoupá téměř k nadhlavníku a většina meteorů zazáří nad obzorem, ne pod ním. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní se objeví každou hodinu přibližně 60-80 meteorů, z toho 5 až 15 může být opravdu jasných," stojí ve zprávě Fyzikálního ústavu Slezské univerzity a České astronomické společnosti.

Speciální výbava není potřeba

Perseidy jsou známé tím, že nevyžadují žádný dalekohled ani speciální vybavení. Nejlepší podmínky jsou po půlnoci, kdy souhvězdí Persea, odkud meteory zdánlivě vyletují, vystoupá vysoko nad obzor. A pozor, letos je situace obzvlášť příznivá. Měsíc zapadne už v první polovině noci, takže nám nebude rušit výhled.

Kromě běžných meteorů můžete zahlédnout i tzv. bolidy – velmi jasné meteory, které na okamžik zazáří na obloze jasněji než Venuše, nebo dokonce Měsíc. Je to jako sledovat mini ohňostroj vysoko v atmosféře. A pokud budete mít štěstí, uvidíte i zářící stopu, kterou bolid zanechá. Ta zůstane na obloze viditelná několik minut.

Slzy svatého Vavřince

Perseidy nejsou jen obyčejný astronomický úkaz. Lidově se jim říká "slzy svatého Vavřince", protože legendy spojují jejich výskyt s mučednickou smrtí tohoto svatého. "Ten byl jedním z církevních hodnostářů strážících majetek v Římské říši. Při pronásledování křesťanů prý neuposlechl příkaz krutého římského císaře Valeriána odevzdat církevní majetek vládci a raději jej rozdal chudým. Podle zaznamenaných svědectví několik dní po jeho popravě dne 10. srpna 258 padaly z nočního nebe 'třpytivé slzy' a od této události jsou Perseidy lidově označovány jako 'slzy svatého Vavřince'," uvedl Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě pro Aktuálně.cz.

Ale nenechte se však mýlit, tyto slzy jsou ve skutečnosti pozůstatky z komety Swift-Tuttle, kterou objevil italský astronom Giovanni Schiaparelli ve druhé polovině 19. století.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy