Tadeášovi henna znetvořila lýtko. Líbivé tetování z dovolené je velmi nebezpečné
Začalo období dovolených a k tomu patří i různá prázdninová zkrášlení, jako jsou například rasta copánky nebo tetování hennou. Tuto metodu používaly už ženy kdysi dávno na Středním a Blízkém východě. Tato metoda dočasných malůvek po těle se rychle rozmohla a často se využívá v dovolenkových resortech. Jenže pozor na to!
Pětiletý Tadeáš byl s rodiči na dovolené v Egyptě. Na pláži si nechal udělat motiv hada na lýtko. Měl z toho velkou radost. Jenže pak přišly komplikace. Po návratu domů se v místě tetování začaly dělat puchýře. Tadeášovi na lýtku zůstaly nehezké jizvy. Tadeáš bude mít následky na celý život. Do henny se přidává černé barvivo, které obsahuje silný alergen. Na příběh malého Tadeáše upozornila TV Nova.
Alergická reakce
Henna jako taková není nebezpečná. Je to tropický keř, jenž roste v horkých a suchých oblastech. Jedná se o vysoce pigmentovaný červenohnědý prášek, který vzniká rozemletím lístků nebo výhonků hennového keře. Jenže problém nastává, když někdo přimíchá do směsi, která připomíná blátíčko, nějakou látku, jež tam nepatří. Mějte na paměti, že henna není nikdy černá. Čím víc se odstín blíží k černé, tím větší vzniká riziko k alergické reakci. Nejvíce vzniká reakce na látku parafenylendamin (PPD). Tato látka se tam často přimíchává kvůli tomu, aby tetování na kůži déle drželo.
"Hlavním nebezpečím při vzniku senzibilizace na PPD v dětském věku je však nejen celoživotní reaktibilita na vlastní původní vyvolávající alergen, ale v rámci skupinové přecitlivělosti i možnost alergické reakce na další barviva (anilinová a azobarviva), některé složky kosmetických přípravků, a dokonce i na některé léky. Riziko se týká především anestetik prokainového a benzokainového typu, sulfonamidů, prokainamidu, antidiabetik, hydrochlorothiazidu a některých sunscreenů (silné krémy proti opalování)," říká dermatoložka Štěpánka Čapková.
Jestliže se během prázdnin rozhodnete nechat si aplikovat náhražku klasického tetování, buďte pozorní. Protože mít alergickou reakci na tetování hennou rozhodně není nic příjemného. Může to přijít až pár dnů od namalování, například po opalování či po aplikaci opalovacího krému. Nebo se taky příznaky mohou dostavit hned. Otok rtů, potíže s dýcháním, svědění kůže, puchýře či kopřivka. Pokud zjistíte na těle puchýře, otoky, svědění nebo zarudnutí, ihned vyhledejte pomoc dermatologa. Buďte opatrní především u dětí. Dvakrát si rozmyslete, zdali je dát tetovat či ne. U dětí je větší pravděpodobnost prudké alergické reakce. Raději se umělce, jenž vám bude tělo zdobit, zeptejte, co látka obsahuje a jestli je uměle dobarvovaná. Pokud bude, bude lepší tuhle ozdůbku vynechat.
A jak můžete dopadnout, pokud budete mít alergickou reakci na henna tetování, zjistíte ve fotogalerii.