Nedal vám úplněk v noci spát? Může za to divoký lovec, který se skrývá ve vašem podvědomí
Podle odborníků máme v těle něco jako vnitřní biologické lunární hodiny, které jsou napojeny na naše geny, což znamená, že při úplňku spíme méně. Trvá nám déle, než usneme a spánek je lehčí. Tyto hodiny tikají podle lunárního cyklu.
Již v dávných dobách to podle některých teorií měli naši předkové stejně. Žili ve volné přírodě, a tak za úplňku byli snadnější kořist, protože bylo více světla a predátoři se lépe orientovali.
Dr. Silvia Frey z Univerzity v Basileji ve Švýcarsku říká: "Naše poznatky poukazují na existenci lunárních hodin v lidském podvědomí. Existence těchto hodin zatím nebyla prokázána. Věříme v jejich přítomnost v mozku na molekulární úrovni," vysvětlila Silvia
To, že při úplňku nemůžeme spát může být tedy pozůstatek ochranářských instinktů, které si lidské podvědomí zachovalo z dob dávno minulých. Předpokládá se, že lunární hodiny v podvědomí mají například zvířata, především ta, která žijí v blízkosti moře.
Výzkum, který vyšel v Current Biology(14)00543-0, prokázal patrné změny u 33 zkoumaných subjektů. Usnout jim trvalo o pět minut déle a spali o dvacet minut méně. Dobrovolníci měli v mozku mnohem nižší hladinu melatoninu a aktivita spojená s hlubokým spánkem byla snížena o 30 procent.
Měsíční cyklus má dále vliv například na plodnost a menstruační cyklus u žen. Není proto těžké si domyslet, že i spánkový cyklus může být měsícem ovlivněn. Až se tedy příště budete při úplňku převalovat, vzpomeňte si, že to není vámi, ale tím skrytým divokým lovcem, který ve vás dřímá.