Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Negativní test na koronavirus nemusí být pravdivý: Nemoc jste jen prodělali bez příznaků

Negativní test na koronavirus nemusí být pravdivý: Nemoc jste jen prodělali bez příznaků
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
koronavirus
Byli jste v blízkosti člověka nakaženého koronavirem, ale vaše testy jsou negativní? Podle vakcinologa Jiřího Berana se jedná o naprosto normální situaci. Většina lidí totiž během onemocnění netrpí žádnými příznaky a PCR test ho tak nezaznamená.

Jan z Ostravy se nakazil koronavirem už v dubnu. Vypozoroval příznaky jako například bolest hlavy a zhoršené dýchaní. Rozhodl se proto zůstat doma a v izolaci se připravovat na státnice. V bytě však nebydlel jen on, ale i jeho matka. „Byl jsem doma s mamkou a po celou dobu jsme spolu trávili čas. Ale nenakazil jsem ji. Dvakrát byla na testu, ale vždy jí vyšel negativní,“ popsal 23letý student webu Seznam Zprávy.

Matka se snažila dodržovat hygienická opatření, roušku ale nenosila. Právě proto byli oba překvapeni, že se nenakazila. „Je pravda, že to brala zodpovědně a vážně. Ale že by se extra chránila doma, to ne. Takže jsme si mysleli, že to musí mít stoprocentně také,“ řekl dále Honza.

Některé testy nákazu neodhalí

Jak uvedl web Seznam Zprávy, jeden pozitivní test v domácnosti neznamená, že je koronavirem nakažená celá rodina. Lékaři se ale shodují, že lidé v sobě virus mít mohou, protože PCR test nemusí nákazu vždy odhalit.

"Ten člověk s negativním testem pravděpodobně prodělává bezpříznakový průběh covid-19 s tím, že se tam velmi významně uplatňuje buněčná imunitní odpověď, a to v přirozené imunitě. Uplatňují se takzvané NK buňky (natural killer cells) a ty jsou schopny virus zahubit, ještě když se množí v buňkách nosohltanu. Nevytváří se tak žádné protilátky a PCR test koronavirus nezachytí,“ objasnil Seznam Zprávám vakcinolog Jiří Beran

Podle něj člověk významně snižuje infekční dávku koronaviru tím, že dodržuje alespoň nějaká základní opatření. Právě z toho důvodu je onemocnění u většiny lidí mírné. „Ta infekční dávka může být velmi malá. Když si to představíme prakticky, člověk vdechne koronavirus, usadí se mu vzadu na nosohltanu, a tam se začne množit v buňkách. Pokud je tam ale malé množství a udělá se stěr štětičkami, tak se zdravotník nemusí trefit přesně do toho místa, kde virus je. Tím pádem je test negativní. Pokud je množení viru vyšší, tak zasahuje prostor například dvou čtverečních centimetrů, a je tak jednodušší to zachytit,“ vysvětluje vakcinolog příčinu negativního testu i přes nákazu člověka. Pokud má tedy člověk mírný průběh nemoci, dodržuje hygienická opatření a jeho test vyšel negativní, je minimální šance, že nakazí někoho dalšího.

Sportujte, radí vakcinolog

Průběh onemocnění ovlivňuje i zdravotní stav člověka. „Když je člověk sportovec nebo chodí do páry či sauny, tak má na buňkách v nosohltanu určitou vrstvu hlenu. Čím více člověk sportuje a čím více aktivně dýchá, tím více má ta vrstva mikromilimetrů. Množství viru se tam zachytí úplně stejně jako u jiného člověka, ale virus není schopný se přes hlen dostat,“ říká Beran s tím, že například u kuřáků je hlen porušen.

„Pokud člověk sportuje, nasává daleko větší množství vzduchu a je vystaven většímu spektru patogenů v malé infekční dávce, takže se pořád promořuje. To znamená, že má stále stimulované NK buňky. Člověk, který alespoň něco pro sebe dělá a sportuje, u něj může onemocnění probíhat skutečně velmi lehce,“ pokračuje. Lidem tak doporučuje, aby začali trochu sportovat a nachodili alespoň pět tisíc kroků denně.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy