Nejčernější scénář šíření varianty omikron? Ruth Tachezy ho popsala v rozhovoru pro eXtra.cz
Nová varianta koronaviru, označována jako omikron, byla poprvé identifikována teprve minulý týden v Jihoafrické republice a ihned se stala jedním z hlavních témat. Někteří odborníci ji označují jako hrozbu, jiní v ní naopak vidí možný konec pandemie. Podle české viroložky Ruth Tachezy je ale na závěry příliš brzy. "Zatím je trochu předčasné mluvit o riziku. Je třeba novou variantu viru sledovat se zvýšenou pozorností a studovat její charakteristiky," upozornila vědkyně v rozhovoru pro eXtra.cz.
Jaká jsou největší rizika varianty omikron?
Zatím je trochu předčasné mluvit o riziku. Je třeba novou variantu viru sledovat se zvýšenou pozorností a studovat její charakteristiky. To, co donutilo vědce zpozornět a WHO varovat státy před touto novou variantou, je počet záměn (mutací) v proteinu, kterým se virus váže na buňku. Alarmující je i to, že zaznamenané mutace byly již dříve pozorované u variant viru, které se velmi rychle šířily a nebo imunita po vakcinaci či prodělaném onemocnění jinou variantou proti nim hůře chránila. Alarmující je i zaznamenaný rychle narůstající počet záchytů této varianty ve státech jižní Afriky.
Může omikron výrazně ohrozit naočkovanou populaci, nebo jde zejména o riziko pro neočkované?
Každá vakcinace bude aspoň částečně jedince chránit. S největší pravděpodobností by měla ochránit proti těžkým průběhům. Ale i u méně mutované varianty (dnes to vidíme na deltě) hraje roli věk, odstup od první dávky a další přidružená chronická onemocnění. Neočkovaní jedinci budou vždy ve vyšším riziku vážného průběhu onemocnění.
Je varianta omikron skutečně velkou hrozbou, jak uvádějí někteří odborníci?
Na tuto otázku neznáme ještě odpověď. Změny v genomu varianty nejsou jen ve vazebném proteinu. Změny v ostatních genech mohou také ovlivnit další vlastnosti viru. Navíc nemůžeme nyní vědět, jak se varianta s tolika mutacemi bude v populaci chovat. Kombinace mutací je také důležitá pro zdatnost varianty, tedy jeho schopnost se šířit a vyvolávat onemocnění. Mnoho mutací může virus též "znevýhodňovat".
Například ředitel jihoafrického Národního institutu pro přenosné choroby Adrian Puren uvedl, že by omikron mohla vytlačit deltu. Je to podle vás možné?
Je to jedna z optimistických možností, tedy že se bude omikron například vyznačovat mírnějším průběhem, ale zároveň vyšší přenosností. Vytlačí tedy deltu a vlastně naimunizuje populaci, aniž by docházelo k úmrtím. Další možností je, že nebude mít takový potenciál se šířit, i když bude mít ty vlastnosti, které omezují zdárný účinek imunitního systému. Pak by se podobně jako varianta lambda a jiné mohla jen dočasně vyskytovat v ohnisku, kde by vyvolávala závažné průběhy i u jedinců imunních.
Jaká možnost by byla nejhorší?
Nejhorším scénářem by bylo rychlé šíření a zároveň schopnost unikat částečně nebo úplně imunitě.