Nejdojemnější píseň všech dob: Karel Gott se v Srdce nehasnou loučil se životem i rodinou, song vydělává miliony
I když člověk ta slova slyší posté, vždy mu zákonitě musí přejet mráz po zádech. Když zpěvák Karel Gott na jaře roku 2019 zasedl do nahrávacího studia a spustil „Někdy se ví, co Bůh chystá“, on sám to už dobře věděl. Krátily se mu dny, odpočítával poslední týdny na tomto světě. Dojemně se loučil s fanoušky i dospívající dcerou.
Karel Gott dvě dekády nezažil takový úspěch
Jde o song, který musí obměkčit i to nejtvrdší srdce na světě. Karel Gott v něm opatrně naznačuje dceři Charlotte Elle Gottové, že tu již dlouho nebude, zkouší jí předat své moudrosti nashromážděné během osmdesáti let svého života, uklidňuje ji, že to zvládne, a předává jí pomyslné žezlo.
Mistra zájem posluchačů dojímal i těšil.
„Byl nadšený. První dny po zveřejnění mi s Ivankou volali vždy k večeru a dělili se o tu radost a nadšení fanoušků. Takové reakce prý neměl od posledního svého velkého hitu Být stále mlád v roce 2001. A já měl radost, že on má radost a je tak šťastný,“ sdělil eXtra.cz krátce po smrti Mistra skladatel songu Richard Krajčo.
Zatímco tehdy měl videoklip na YouTube 55 milionů přehrání, od té doby už číslo vzrostlo na úctyhodných 88 milionů.
Kolik song vydělal
Řadu lidí zajímá samozřejmě i ekonomická stránka poslední písničky v životě Mistra. Pokud neznáme detaily smluv Supraphonu s YouTube, můžeme jen spekulovat, ale v obecné rovině se dá určitá suma odhadnout.
„Záleží na mnoha faktorech, například na tom, odkud jsou sledující, o sezóně, například nyní je reklama dražší, a tak jsou i příjmy vyšší. Obecně se dá říci, že zatímco před čtyřmi lety mohla být průměrná cena za milion zhlédnutí z ČR kolem tisíce dolarů, nyní to bude zhruba o polovinu víc,“ sdělil redakci expert na monetizaci (zpeněžení) sociálních sítí a YouTube Martin Sokol.
Celkově, když započítáme i několik milionů zhlédnutí ze zahraničí, by mohlo jít o celkové příjmy kolem 110 tisíc dolarů, tedy 2,5 milionu korun.
Pak tu jsou peníze přímo pro dědice. To, jak sám Gott měl postavenou smlouvu, netušíme. Jisté ale je, že i samotné tantiémy od Intergramu, svazu výkonných umělců, budou velmi vysoké a v řádu minimálně statisíců.
Silné vzpomínky na natáčení
O přípravách i samotném natáčení songu barvitě a dojemně promluvili jeho aktéři.
„Ivanka i Karel byli docela upřímní a vlastně řekli mi, že pokud se rozhodnu to napsat, pak že to musím napsat velmi rychle, aby to stihli s Charlotkou nazpívat. To byl i pro mě spouštěcí impuls a tam se ve mně začalo skládat to, o čem by ta píseň měla být, a to bylo tou inspirací,“ uvedl pro pořad Top Star kdysi Richard Krajčo.
A pro náš web zavzpomínali také další účastníci natáčení.
„Že točíme poslední video Karla Gotta, to jsme netušili. Ale vážil jsem si toho, že s ním mohu pracovat. Kéž by se všichni na place chovali jako on! Byl to absolutní profík. Karel přišel, na všechny se usmíval, byl milý, připravený, hodný a skvělý. Přesně tak, jak ho všichni lidé v Česku vnímali, tak se choval i ve skutečnosti. Bylo to vlastně kouzelné,“ svěřil se před časem režisér videoklipu Janek Cingroš.
Doporučené video: Richard Krajčo o Srdce nehasnou:
Statečná byla především Charlotte.
„Vím, že Charlotka měla respekt k textu písně. Věděla, o čem zpívá, a nebylo to pro ni lehké. Občas jsme ji museli všichni povzbudit, že je to jen píseň. Je to citlivá slečna. Povzbuzovali jsme ji, aby třeba zkusila více verzí. Bylo pro ni přitom z pochopitelných důvodů těžké zpívat zrovna takovou píseň dokola, což je ve studiu třeba,“ sdělil nám zase producent nahrávky a také kytarista a basák Lukáš Chromek.