Nejemotivnější proslovy na pohřbu Jana Kačera: Ostrá řeč Smutné, vzpomínky Prachaře i dojemná slova Potměšila
Na poslední rozloučení se slavným českým hercem Janem Kačerem se do pražského Národního divadla dostavila kromě jeho nejbližších i celá plejáda hvězd a nechyběla ani redakce eXtra.cz. Jako na každém pohřbu došlo i zde hned na několik smutečních proslovů. Na významného umělce zavzpomínali například herec David Prachař, herečka Jitka Smutná, či jeho dcera Simona Kačerová.
Loučení s humorem
Jednou z osobností, která pronesla smuteční řeč na pohřbu herce Jana Kačera, kde nechyběla ani redakce eXtra.cz, byla Jitka Smutná. „Jan Kačer, Honza, byl můj nejbližší kamarád,“ začala Jitka, jež poznamenala, že pro Jana byl prý smutek pouze odvrácenou stranou humoru.
Hvězda seriálu Ulice ve své řeči zmínila i nejstarší z Kačerových ratolestí. „Jistě by ho pobavily vzpomínky nejstarší dcery Simony, které napsala jako doslov k jedné z jeho knih a o jehož přečtení mě požádala rodina...,“ vysvětlila a pustila se do čtení.
Vybranou vzpomínkou byl návod, jak přežít v umělecké rodině a nezbláznit se z toho. „Jste-li herecké dítě, tedy matka herečka, otec režisér, vězte, že zaprvé jste se narodili nečekaně a nevhod, protože se právě zakládá divadlo, jako v mém případě. Zadruhé budete krátce po porodu svěřeni do péče jakékoliv osobě, nejlépe příbuzné z matčiny strany, případně umístěno do kolektivního zařízení pro kojence. Zatřetí, máte-li štěstí, přibyde k vám, opět nečekaně, sourozenec. Za kterého sice ponesete odpovědnost, nicméně k němu navážete silný, celoživotní vztah. Má stejně tvrdý osud,“ stálo ve vtipném i dojemném proslovu zároveň.
Ačkoliv byly jednotlivé body Simonina knižního doslovu plná mnohdy ostřejšího humoru, nechyběla v něm ani slova plná lásky a úcty ke zbožňovanému tatínkovi. „Pokud všechny shora uvedené body ve zdraví a s humorem přežijete, věřte, že herecké dítě má krásné dětství. A rodiče, které obdivuje, miluje a ctí po život. Hodně štěstí, Simona Kačerová, ‚přeživší‘ herecké dítě,“ zazněla slova uvedená nejen v knize, ale i ve smuteční řeči na pohřbu Jana Kačera.
Číslo nevymaže
K řečnickému pultíku se dostal i herec David Prachař. „Poprvé jsem Jana Kačera viděl, když mi bylo 8 let, ve filmu Konec agenta W4C. Koupil jsem si černé brýle a chtěl jsem být agent W4C. Od té doby na Jana Kačera nemohu zapomenout,“ vzpomínal na umělce otec Jakuba Prachaře.
Dále nazval Jana Kačera katalyzátorem české kultury. "My tady pohřbíváme člověka, se kterým odchází kus českého divadla. Včera jsem zrovna poslouchal dokument o tom, že tají ledovce, a komentář měl Jan Kačer,“ uvedl Prachař a dodal, že poté nemohl usnout, poněvadž měl dojem, že po Kačerově poutavém přednesu musí zákonitě dojít k zániku civilizace.
David Prachař také zmínil představení Máj, které odehrál 9. května a Kačer na něm nechyběl. „Číslo na Jana Kačera nevymažu. V Kanadě mají takový hezký zvyk, že když nějaký slavný hokejista skončí, vyvěsí jeho číslo ke stropu. Tak by podobně i T-Mobile mohl jeho číslo vyřadit. Vyvěsíme si ho na strop tady v Národním divadle. A když na něj zavoláme, tak se ozve: ‚No, co je? Dlouho ses neozval!‘ A až se Slavie stane mistrem republiky, tak mu to s Ondřejem Pavelkou napíšeme esemeskou,“ pronesl závěrem Prachař s vtipem sobě vlastním.
Dojemné vzpomínky
Na pohřeb dorazil také herec Jan Potměšil, který připojil dojemnou vzpomínku. „Pan Kačer byl mimořádný a úžasný člověk. Jsem šťastný, že jsem ho mohl potkat. Znamenal pro mě nesmírně mnoho. Byl to člověk hluboký, přemýšlivý, měl v sobě temperament a nic nevzdával. Měl v sobě energii. Mohl jsem s ním pracovat a přivedl mě k herectví blíž a blíž i niterním způsobem. Bude mi velice chybět,“ uvedl.
Potměšil zavzpomínal i na osudovou nehodu v roce 1989, při níž málem přišel o život. „Natěsno jsme se potkali i během sametové revoluce. V podstatě my dva jsme spolu jeli v autě i s dalšími dvěma lidmi z Ostravy na demonstraci. Na té cestě zpátky bohužel auto bouralo, pan Kačer byl vedle řidiče. Auto dostalo smyk a nějakým způsobem vyletělo ze silnice, byla to vážná nehoda. Nakonec jsem to přežil a jsem rád, je to vzpomínka na celý život, která nás spojila,“ dodal zdrcený herec, který je od té doby na vozíčku.
Následně v Národním divadle zazněla také audionahrávka, kterou nahrál herec Vladimír Pucholt, známý třeba svou hlavní rolí v muzikálu Starci na chmelu. „Měl jsem tě moc rád a to ty víš. Měl jsem tě rád nejenom jako herce a režiséra, ale i jako člověka,“ zaznělo v sále stánku kultury.