Největší skandály Českých lvů: Ostuda po celém světě, spodní prádlo a opilci válející se po zemi
Předávání filmových cen Český lev se minimálně v minulosti téměř žádný rok neobešlo bez tu menšího, tu většího skandálu. Jaké byly ty nejpamátnější, to pro vás zmapovala redakce eXtra.cz.
Celosvětový trapas
Naprosto nejtrapnější moment v historii Českého lva se odehrál během vyhlašování cen v roce 2015. Pamatuji si přesně na chvíli, kdy na pódium přišel oznámený údajný Jim Carrey a i divákům s vážnými zrakovými vadami a mnoha dioptriemi bylo za půl sekundy jasné, že dotyčný chlapík, který na pódiu zamával a vypustil gejzír konfet, s hollywoodskou hvězdou nemá vůbec nic společného. Šlo o vtípek Kazmy.
Supervizor večera Jan Svěrák přesto bez mrknutí oka po události v iDnes.cz dál tvrdil, že jde o Carreyho, i když ho nikdo nepoznal. „Stali jsme se velmi pravděpodobně cílem velmi propracovaného kanadského žertíku. Moc se omlouvám,“ vzkázal až později.
Došlo to až tak daleko, že se k tématu podle Super.cz vyjádřil i pobavený skutečný Carrey. „Podívejte se! Jsem zajímavější než Oscaři, zatímco se válím na gauči a jím chipsy,“ reagoval v tweetu na účtu, který později zrušil.
Vegetariánský teror
Bývalý šéf Lvů Petr Vachler ne jeden rok, ale řadu ročníků coby vegetarián „terorizoval“ hosty večírku tím, že raut byl výhradně pro nemasožrouty. V roce 2013 se kdosi dopustil spravedlivé pomsty, když u vchodu rozdával vepřové řízky. Doba „vegetariánského temna“ skončila o rok později, kdy Vachler po předchozí roztržce s filmovou akademií prodal ochrannou známku a skončil ve funkci ředitele celého podniku.
Opilci všude, kam se podíváš
Někdo se baví i bez alkoholu, jiný bez něj nedá ani ránu. Ale někteří, jako herečka Simona Babčáková, si sice cucne a řádí na parketu, kde ukáže i víc, než chtěla, třeba kalhotky, nicméně do stavu deliria se nedostane.
Na afterpárty po Lvech si však otrlejší filmaři dávají do nosu i mnohem víc, než je zdrávo. A nejen oni, i další pozvaní hosté. V roce 2017 se podle Blesku po zemi váleli nejen syn rabína Daniel Sidon, ale i mnozí jiní. Někteří se zkrátka upravili tak, že jim vůbec nešla chůze a hodně bojovali s gravitací.
Trapná cenzura
V roce 2014, při prvním galavečeru bez účasti Petra Vachlera, udělala Česká filmová a televizní akademie nehoráznou věc, která jen podtrhla pocit lidí, že jde o jakýsi klub privilegovaných. Protože by museli dát sošku divácky oblíbenému režiséru Zdeňku Troškovi, jehož první Babovřesky drtily kina, raději celou kategorii Cena diváka pro nejnavštěvovanější film zrušili. „Baví mě, jak ze mě mají osypky, a tak raději zamezili tomu, aby mě museli ocenit. Pro mě jsou ale hlavní diváci,“ řekl eXtra.cz pobaveně Troška.
Další skandály
Distingované dámy jistě třeba v roce 2013 pohoršilo chování herce Pavla Landovského, který po novinářích, hostech i pomocném personálu vztekle pokřikoval vulgarity.
Zklamáním bylo v tom samém roce pro Jiřinu Bohdalovou chování filmařů, kteří nedali cenu kolegyni Jiřině Jiráskové, jež krátce předtím zesnula. „Mohli na ni alespoň nějak zavzpomínat,“ sdělila Aha!.
„Dali prostor žijícím herečkám, aby se necítily ukřivděné, že paní Jirásková dostala cenu jen proto, že zemřela,“ sdělil deníku zdroj ze zákulisí Českého lva.
V roce 2017 se celý večer nesl v takovém duchu marketingu filmu Masaryk, až to působilo rozpačitě. Zvlášť kvůli tomu, že dvanácti soškami oceněný film byl na hraně s pravidly, když se před galavečerem promítal v jednom jediném kině. To podle Lidovek uznávaný herec Jiří Bartoška nazval levárnou a šéf filmové akademie řešil změnu pravidel, aby se situace nemohla opakovat.
Přitom hudebník Ondřej Brzobohatý snímek srdnatě bránil…