Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Nelehký osud prvorepublikové herečky Antonie Nedošinské: Proč ji zbožňovali nacisté a kolegové jí zase pohrdali?

Antonie Nedošinská a Theodor Pištěk v komedii Matka Kráčmerka z roku 1934.
Zdroj: Facebook/Hvězdy českého filmu
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
Žádná z prvorepublikových hereček nebyla ve svých rolích maminek, tetiček či bytných tak přesvědčivá a oblíbená jako Antonie Nedošinská. Tonička, od jejíhož úmrtí dnes uplyne osmašedesát let, byla populární u diváků a stejné sympatie sklízela i u nacistických pohlavárů. Na jméno jí na druhou stranu nemohli přijít její kolegové z branže.

Antonie Nedošinská se narodila 26. června 1885 v Praze. Její tatínek, vyučený truhlář, zpíval v Hlaholu a herečka po něm zdědila umělecké sklony. Od mládí milovala divadlo a toužila být slavnou filmovou divou, její maminka ji od toho ale zrazovala a říkala jí, že na herečku není dost hezká. Divadelní kariéru si ale cílevědomá Tonička nakonec stejně vydupala.

Začala chodit na hodiny herectví a posléze cestovala s kočovnými divadelními společnostmi. Při jedné ze štací potkala svého budoucího manžela, ochotníka a bankovního úředníka Jiřího Nedošinského. Ten ji miloval natolik, že se kvůli ní vzdal svého místa v bance a začal se společně s ní naplno věnovat divadlu.

Hospodyňkou nejen před kamerou

Pár získal angažmá ve Švandově divadle a posléze do života přivítal dceru Jiřinku. Antonie byla nejen výbornou herečkou, ale i vyhlášenou hospodyní. Zvládala starat se o rodinu i vystupovat v divadle. Její popularita začala stoupat strmě vzhůru, a když se prosadila jako nepostradatelný typ do filmu, režiséři jí zakazovali hubnout. Diváci totiž herecké postavy boubelatých maminek a tetiček milovali.

Kolegům vadila její popularita

Když v roce 1923 Jiří podlehl těžkému srdečnímu onemocnění, Antonie zůstala na všechno sama. Ze zkoušek si odbíhala domů, aby zkontrolovala dceru, a poté mířila zpět do divadla. A přesto jí mnohé kolegyně nemohly kvůli popularitě přijít na jméno. Obzvláště poté, co se stala členkou Národního divadla. Tam ale dostávala jen menší role, protože vedení se nelíbila její filmová popularita. V divadle ji prý neměly rády velké herecké osobnosti, mladí ji na druhou stranu obdivovali. Zejména pro její pokoru a kolegialitu.

Filmový partner Theodor Pištěk

Nezapomenutelnou hereckou dvojici vytvořila s Theodorem Pištěkem, s nímž si zahrála například ve snímcích Matka Kráčmerka, Otec Kondelík a ženich Vejvara nebo Barbora řádí. Ačkoliv si mnozí mysleli, že spolu tvoří pár nejen před kamerou, nebylo tomu tak. Nedošinská si dalšího muže již nenašla, bydlela s dcerou a jejím přítelem v bytě na Karlově náměstí. Vařila jim, uklízela a pečovala o ně tak, jako to dělaly postavy, které tak bravurně ztvárnila.

Zatoužil po ní K. H. Frank

Kariéru herečka ukončila v roce 1940, a to prý proto, že se s příchodem druhé světové války obávala nátlaku německých producentů, aby hrála v jejich filmech. Patřila prý k nejoblíbenějším hvězdám říšského protektora K. H. Franka, čehož se velmi zalekla. Před kamerou se naposledy objevila v roce 1947 ve filmu Čapkovy povídky v roli služebné Máry. V posledních letech života trápily Toničku problémy se srdcem, které si jezdila léčit do lázní v Poděbradech. Tam také 17. července 1950 zemřela.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy