Nenaleťte a dobře si zkontrolujte parametry své půjčky
Půjčky jsou v poslední době hodně skloňovaným tématem, mnozí z nás řeší, aby si vystačili s měsíčním příjmem, ušetřit něco na horší časy je skoro nemožné. Vše kolem nás zdražuje, když nás pak překvapí nečekané výdaje, máme dilema.
Půjčit si, nebo se snažit bez dané věci obejít? Když je to drobnost, nejspíš to zvládneme, když ale potřebujeme opravit střechu nebo auto, bez kterého se nedostaneme do zaměstnání, asi nám nic jiného, než půjčka nezbyde. Na co se při jejím výběru zaměřit a nenaletět?
Půjčka nám může pomoci, ale také nám podrazit nohy
Ty tam jsou časy, kdy jsme o půjčce uvažovali jen v těch nejnutnějších případech, dneska nám úspory mizí před očima a nutnost půjčit si je častější. Když není jiné cesty, půjčka nám může pomoci překlenout nepříjemné období nebo vyřešit financování něčeho, bez čeho se neobejdeme, když si ji ale nebudeme vybírat pečlivě, může nás připravit o hromadu peněz a také o nervy.
Dobře si spočítejte, kolik si potřebujete půjčit
Půjčka se dnes stala poměrně běžnou záležitostí, za kterou se už nestydíme, jako tomu bylo dřív, bohužel to s sebou nese i jistá rizika. Jedním z nich je, že si půjčujeme i na něco, co skutečně nepotřebujeme. Když se vám zdá, že se bez půjčky neobejdete, v klidu se posaďte, a ještě jednou popřemýšlejte, zda nemáte jinou možnost.
Když zjistíte, že ne, pak si spočítejte, jak velkou půjčku vlastně potřebujete. K částce připočtěte i nějakou menší rezervu, zhruba ve výši 10 %, abyste zvládli i případné mírné navýšení nákladů a nemuseli jste kvůli tomu zase stát na začátku. S rezervou navíc to ale nepřehánějte, čím víc peněz budete mít k dispozici, tím víc musíte splatit, navíc vás volné peníze k dispozici budou svádět k tomu, abyste je utratili za něco, co vlastně ani nepotřebujete.
Zjistěte, kolik můžete měsíčně splácet
Jednou z prvních věcí, které budete v souvislosti s půjčkou řešit, je výše její splátky. Teď si potřebujete půjčit, ale od dalšího měsíce to znamená, že ukrojíte část rodinného rozpočtu na splátky. Proto je důležité si sepsat všechny vaše příjmy a výdaje a zjistit, kolik vám zbyde na splátku bez toho, abyste zabředli do ještě větších problémů.
Zaměřte se na základní parametry půjčky
Jakmile máte jasno v tom, kolik si potřebujete půjčit, a v tom, kolik můžete měsíčně splácet, přichází na řadu samotný výběr půjčky. Kromě toho, že je třeba si dobře vybrat její typ, musíte zaměřit i na několik zásadních parametrů, které vám umožní srovnání půjček. O jaké parametry jde?
Kde si půjčíte?
Půjčky nabízí celá řada institucí, některé jsou bankovní, jiné nebankovní, liší se jak tím, kolik vám půjčí a jaké vám nabídnou podmínky, tak tím, jak důkladně si prověří vaši schopnost splácet. Banky jsou v tomto obezřetnější, hlídají si, abyste byli schopni dostát svému závazku a nespadli do dluhové pasti. Nebankovní instituce tak důkladné nejsou, snadno se tak stane, že kvůli půjčce na pár tisíc zaplatíte desetitisíce a budete půjčku lepit další půjčkou. Při výběru instituce se zaměřte i na její hodnocení a recenze, ideálně od někoho, koho znáte. Osobní reference jsou přece jen důvěryhodnější.
Jak dlouho budete půjčku splácet?
Doba splácení se odvíjí od výše půjčky a také od toho, kolik můžete měsíčně splácet. Je to jeden ze zásadních parametrů pro výběr půjčky, tak se na něj zaměřte.
Jakou úrokovou sazbu půjčka má?
Úroková sazba je jedna z věcí, o kterou se při výběru půjčky docela zajímáme, máme totiž pocit, že podle ní zjistíme, kolik ve výsledku celkově zaplatíme. Tak jednoduché to bohužel není, ale platí, že čím vyšší úroková sazba je, tím víc zaplatíte na úrocích. Banky i další instituce většinou udávají roční úrokovou sazbu, setkat se ale můžete i s měsíční úrokovou sazbou, která se na první pohled jeví jako velmi výhodná. Je totiž nižší. Proto tento parametr nepodceňujte.
Jaká je hodnota RPSN?
Úroková sazba nás s celkovými náklady na půjčku neseznámí, roční procentní sazba nákladů ale ano. Ukrývá se pod zkratkou RPSN a kromě úrokové sazby obsahuje i různé náklady a poplatky, které musíte v souvislosti s půjčkou uhradit. V tomto případě platí, že čím je RPSN nižší, tím je půjčka výhodnější.
Víte, že RPSN je základní parametr pro porovnání půjček? Snadno je srovnáte například na portále jirkovapujcka.cz.
S jakými poplatky musíte počítat?
Se sjednáním půjčky je spojena náročná administrativa, kterou si poskytovatel půjčky nechá zaplatit, a to právě pomocí jednorázových poplatků, např. za sjednání půjčky, za vedení úvěrového účtu nebo za mimořádnou splátku.
Jaké jsou podmínky pro případné předčasné splacení půjčky?
I když se vám to teď možná zdá nereálné, můžete se časem dostat do situace, že budete chtít půjčku předčasně splatit. Jaké jsou k tomu podmínky a s jakými poplatky v případě předčasného splacení musíte počítat?