Není jmelí jako jmelí: Nenechejte se nachytat na falešný ochmet!
Pozor na podvodníky
Málokdo ví, že na ulicích si můžete kromě pravého jmelí koupit i to falešné. Někteří obchodníci se vám budou snažit prodat takzvaný ochmet. Ten je bohužel pro zákazníky se jmelím identický. Na rozdíl od jmelí se jedná o poloparazitický opadavý keř z čeledě ochmetovité.
Jaký je rozdíl mezi ochmetem a jmelím?
Ochmet je řazen mezi okrasné rostliny, ale sám je škodlivý. Je totiž hostitelem právě jmelí bílého, které je to, co si chceme na trhu koupit a následně se pod ním políbit, ale i hostitelem sám sobě. Plody ochmetu jedí ptáci jako drozd brávník a brkoslav severní. Drobné kuličky se používají i při lovu ptáků.
Odlišit od pravého jmelí se de facto nedá. Zvládnou to jen ptáci. V dřívějších knihách o rostlinách nebyly tyto dvě rostliny rozlišovány vůbec. Pravdou je, že jmelí usychá později. Dříve se využívalo v léčitelství. Zařazuje se též mezi poloparazitické keříky, ale z čeledi santálovitých a vydrží opravdu dlouho zelené a svěží, i když jsou mnohdy přestříkané na zlatou barvu.
Jmelí by mělo být darované
Jmelí byste si neměli kupovat sami, ale měli byste ho dostat Nezapomeňte se pod jmelím na Štědrý den políbit. Zajistí vám to lásku i do těch dalších Vánoc. Tento kus keříku v domě znamená štěstí i ochranu.