Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Není kam utéct! Domácí násilí v době koronavirové pandemie

Není kam utéct! Domácí násilí v době koronavirové pandemie
Zdroj: Pixabay.com
Předchozí Další
+ Další fotografie
rozhovor
S pandemií, lockdowny, zvýšenou hladinou stresu a málo možnostmi k odreagování může v některých rodinách, kde jsou jedinci ve špatném psychickém rozpoložení, dojít k domácímu násilí. Redakce eXtra.cz se spojila s Mgr. Lucií Zelenkovou, která působí jako sociální pracovnice na Lince bezpečí. Prozradila nám, jak to teď v této oblasti vypadá...

Skoro rok jsou lidé většinou zavření doma bez sociální interakce se spolužáky, kolegy, přáteli. Obavy ze zákeřného koronaviru nebo dodržování vládních opatření, to obojí zavírá občany doma a s omezenou kulturou i hospodami není možné se jít ani odreagovat. Děti nemohou docházet do školy, nemohou dorazit za kamarády a jsou často osamělé a ztracené samy v sobě. Chybí jim také motivace, inspirace a bojí se, zda vůbec zvládnou dokončit školu. A ve vypjatých chvílích může přijít drsná hádka, ne-li i něco horšího...

Zeptali jsme se na Lince bezpečí, zda se nějak výrazně zvýšilo domácí násilí, které může vzniknout kvůli věčné izolaci a možné tzv. ponorce, která doma vznikne.

"Máte pravdu, že sociálněpatologické jevy (mezi které bezpochyby patří i domácí násilí) mají v době pandemie, nouzových opatření a s tím spojených omezení tendenci se prohlubovat. Vidíme za tím jednak vámi zmiňovanou 'ponorku', tak také velké změny ve společnosti a nutnost se jim přizpůsobit," řekla pro eXtra.cz sociální pracovnice Linky bezpečí Mgr. Lucie Zelenková.

"Když k tomu připočteme omezené fungování zdrojů podpory, ať již jsou to ty přirozené (širší rodina – obavy o zdraví prarodičů, škola, kroužky, kamarádi), tak instituce, které rodinám s potížemi pomáhají (odlehčovací a terénní sociální služby, psychologové, psychiatři, omezení zdravotní péče na nezbytně nutné úkony...) – může toho být celá řada a ne na vše z pozice dětské krizové linky dohlédneme," vysvětlila Zelenková.

Nárůst domácího násilí

Zdůraznila, že téma domácího násilí se v kontaktech, ať už po telefonu, chatu, či e-mailu, zvyšuje. "V roce 2018 to bylo 133 kontaktů, v roce 2019 218 kontaktů a v roce 2020 již 270 kontaktů. Samozřejmě nedokážeme určit, zda za nárůstem tématu opravdu stojí covid (vycházíme jen z toho, co nám děti sdělí a jestli je to pro ně v rámci jejich tématu důležité). Růstová tendence, jak vidíte, je patrná již dříve, nicméně ze zpráv organizací přímo se domácím násilím zabývajícími vyplývá, že nucený pobyt doma a omezení sociálních kontaktů vliv opravdu mají," uvedla Zelenková v závěru.

Je důležité dbát o své psychické zdraví a nepropadat vzteku, strachu, smutku či stresu. Pokud se doma cítíte ohroženi nebo ve vašem domově k násilí opravdu dochází, obraťte se na Linku bezpečí na telefonním čísle 116 111. Vše lze vyřídit taky prostřednictvím e-mailu nebo dokonce chat okénka přímo na stránkách Linky bezpečí. Sociální pracovníci navíc nepomáhají jen v případě domácího násilí, ale také pomohou, pokud se opravdu necítíte dobře, například kvůli škole nebo vztahům. Rozhodně si takové věci nenechávejte pro sebe, pokud potřebujete pomoci, ale nikdo ve vašem okolí vám nepodal ruku.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy