Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 Donald Trump

Neobjevené talenty! Technologické obory potřebují více žen, mají nadání, ale nedostávají prostor

Neobjevené talenty! Technologické obory potřebují více žen, mají nadání, ale nedostávají prostor
Zdroj: Pixabay
Komerční prezentace

Česko by se určitě rádo pochlubilo tím, že podle nejnovějších dat Eurostatu drží přední příčku jedné statistiky. Jenže ono na tom nic k chlubení není… Čísla totiž dokládají, že obor technologií stále drtivě ovládají muži, loni tvořili dokonce 90 % celkového počtu zaměstnanců v tomto odvětví!

A ještě trocha čísel. Údaje z roku 2020 říkají, že v ICT v Evropské unii pracovalo více než 2,5 milionu lidí. Aby to nevypadalo, že jsou všichni o tolik dál než my, podobně nechvalně přistupují k ženám v ICT oborech i v Maďarsku a na Slovensku, chlubit se poměrem ženy versus muži nemohou ani Lotyši a Slovinci.

Naopak třeba Izrael, země severské, Francie a Německo, si na rovném postavení žen velmi zakládají a dohnat je bude pro nás ještě běh na velmi dlouhou trať. Mrkneme-li na data trochu konkrétněji, například v Dánsku ženy v ICT tvoří 33 %.

Je však třeba zmínit i to, že situace v Česku se, byť pomalu, ale přesto, zlepšuje. Pro srovnání – před 12 lety Statistický úřad zveřejnil data, podle nichž studovalo ICT obory jen 11,5 % žen. Před dvěma lety jich už bylo úctyhodnějších 17 %.

Každá druhá žena se cítí být omezována

Další data dodává agentura IPSOS. V rámci průzkumu nesoucího název Women in Tech se ukázalo, že české ženy nevnímají na pracovištích snahu o posílení jejich postavení, pracovní prostředí vnímají jako přizpůsobené mužům, a dokonce každá druhá žena pracující v odvětví technologií trpí pocitem, že ji pohlaví v kariéře omezuje.

O posílení žen v technologické oblasti dlouhodobě snaží i společnost Huawei, a to hned několika projekty. Velmi zásadní je stejnojmenný projekt Women in Tech, probíhající v Praze, jehož koordinátorka Linda Štucbartová upozorňuje na to, že problematika nedostatečného zapojení žen by se měla řešit už na základních školách. Dokud totiž budou dívky odrazovány od studia STEM předmětů a hledání zaměstnání v ICT oborech, nic se nezmění.

V Česku plýtváme talentem

„Musíme změnit vnímání technologií jako něčeho, co je jen pro kluky,“ zdůrazňuje s tím, že rozmanitost na pracovištích, i co do poměru žen a mužů, přispívá ke kreativitě, inovacím a lepším nápadům. Jako příklad dává Izrael. Tam jsou ženské startupy podporovány až do výše 70 procent investice a existují tam i programy na podporu talentovaných žen.

„V Česku skončí veškeré debaty o účasti žen ve veřejném prostoru u debaty o kvótách, a vůbec se nedostaneme k tomu, že plýtváme talentem, že máme velké množství vysokoškolaček, ale nemáme tolik žen, které vedou vědecké týmy, že máme velké množství žen ve středním managementu, ale ne v nejvyšším vedení, že máme nejvíce žen v Poslanecké sněmovně, ale stále je to jen čtvrtina,“ doplňuje Linda Štucbartová s tím, že Women In Tech je projektem pro ženy, avšak působí v něm i muži.

Women in Technology však není zdaleka jediným projektem Huawei zaměřeným na ženy. Například pod záštitou iniciativy Seeds for the Future společnosti Huawei se výběrového programu Summer School for Female Leadership in the Digital Age zúčastnilo celkem 29 porotou vybraných dívek z 27 zemí Evropské unie, Ukrajiny a oblasti Balkánu. Připraven pro ně byl program na téma nejnovější oborové trendy, mentoring v oblasti vůdčího vystupování a sebeprezentace.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy