Nepřítel státu Roman Šmucler: Vláda nesmyslně likviduje celou zemi, mám lepší řešení
Roman Šmucler radí, abychom především nechali pracovat odborníky, zejména hygieniky, epidemiology a vakcinology, a nepletli se jim do práce. Politici by podle něj měli jít stranou.
Zásadní podle něj je to, aby se přestala zavírat celá republika. Myslí si, že to postrádá smysl.
Lepší opatření
V čem by se mohla opatření zlepšit?
„Zavírat by se mělo po okresech. Je úplně nesmyslné mít stejná opatření pro celou republiku. Když byl průšvih v Uherském Hradišti, měli jsme v Praze kvůli tomu obrovské ekonomické škody, přestože se v hlavním městě nic nedělo. Vezměte si, jak se loni skvěle podařila situace v Uničově. Udělal se tvrdý lockdown, chvíli se to vydrželo a jelo se dál. Tak by se mohlo postupovat i dnes. Dnes jsou lockdowny měkké, je to zlatá česká střední a kompromisní cesta, která vede do pekel. Hygienici umí dopředu rozpoznat, že příští týden bude v nějakém okresu situace kulminovat, dokázali by včas zasáhnout.“
Co říkáte na opatření směřující k továrnám
„S fabrikami je to také trochu dětská debata. Hygienici dobře vědí, které provozy jsou v pohodě a jaké mají problémy. Znají své okresy a kraje. Kdyby se jim dala volná ruka, přesně vědí, na jakých ubytovnách pak zasáhnout, kde testovat, kde udělat karanténu a podobně. Je bizarní natvrdo rozhodnout, že se opatření budou týkat úplně všech podniků nad padesát zaměstnanců.“
Spletl jsem se, přiznává Roman Šmucler
Jeden čas jste byl prezentovaný téměř jako viník všeho zlého v Česku…
„Když se vláda potřebovala vymluvit ze svých problémů, řekla, že za všechno může Šmucler. Bylo to jak v mateřské školce. Ale protože mají strašnou sílu přes státní televizi a přes média, která vlastní, tak ze mě udělali pitomce.“
Dokážete zpětně uznat, že jste v něčem přece jenom neměl pravdu?
„Jedna věc se opravdu změnila. Virus byl na začátku jiný než teď. Tehdy se dle studií zdálo, že se při nějakých dvaceti procentech promořenosti obyvatelstva pandemie zastaví. Vypadalo to, že se na tohle číslo rychle dostaneme. Ale virus je od podzimu ‚chytřejší‘, mutuje, takže postupně stoupala hranice promoření. Teď to vypadá na 75 procent. To byla jediná cesta, když nebyly vakcíny. Teď už jsou, ale Česká republika stále ještě rychleji promořuje než vakcinuje.“
Krizový štáb je jen reklama
Kolik je podle vás promořených Čechů nyní?
„Někdo říká pět, někdo šest milionů, musíme se ale hlavně dostat na těch sedm a půl milionu.“
Před rokem jste byl členem Ústředního krizového štábu Má vůbec smysl?
„To je součást PR. Fakticky je to poradní sbor ministra vnitra. Řešily se tam marginálie. Přijali mi tam některé nápady. Pomohl jsem otevřít obchody, prosadili jsme, aby lidé v létě nemuseli nosit roušky, podařilo se vyřešit problém na hranici. Ale to byly technikálie. Podstatné by bylo, aby do pandemie měla co mluvit rada poskytovatelů. To jsou zdravotníci, vědecká rada a hlavní hygienik.“
Testy Ždárského působí divně
Hodně se řeší levné testy Emanuela Žďárského. Opravdu jsou podle vás tak zázračné?
„Cokoli se v medicíně používá, musí mít systém verifikace. Varianta, že něco schválíme jen proto, že je krize, je špatná. Například ve světě nepanuje stejně velké nadšení z remdesiviru jako v Česku. Přeceňuje se tu a nedávají se tolik kortikoidy, které v USA pomohly mnohem víc, navíc jsou levné. Ale zpátky k těm testům. Atest mohl získat už dvakrát. Na Univerzitě Karlově nějaké metody také vyvinuli a atest už mají. Všichni musíme jet podle pravidel her. Když pan Žďárský říkal, že má metodu, vyzývali jsme ho k tomu, aby si ji certifikoval. Když už to ale říká rok, působí to zvláštně.“