Neskutečná Anna: Fikce vs. realita! Koho všeho Anna Delvey podvedla
Devítidílný seriál Neskutečná Anna z dílny Netflixu vypráví o bohaté německé dědičce jménem Anna Delvey. Jenže záhy se ukáže, že je vše úplně jinak a jí se povedlo obalamutit nejen newyorskou elitu, ale také banky, luxusní hotely a kamarády dohromady o téměř šest milionů korun. Jaké postavy v seriálu jsou inspirované těmi reálnými a jak moc věrohodně byly ztvárněny?
Netflix před několika dny vydal devítidílnou sérii s názvem Inventing Anna (Neskutečná Anna, pozn. red.). Příběh se točí kolem mladé Anny Delvey/Sorokin, které se svým povýšeneckým chováním podaří dostat mezi newyorskou elitu, kam pronikne jen málokdo. A už vůbec se tam nedostane někdo, kdo nemá patřičné postavení a finance. Anna nemá ani jedno, ale i přesto mezi smetánku pronikne. Rozhlašuje o sobě totiž, že je německou dědičkou a má několikamilionové jmění.
Seriál sleduje ji a zároveň i novinářku Vivian Kent, která se snaží rozkrýt její příběh, zatímco Anna se už nachází ve vězení a čeká na soud za to, že obrala banky, své přátele, hotely a další subjekty o několik milionů. Zároveň vyšlo najevo, že si vytvořila falešnou identitu. Její skutečné jméno je Anna Sorokin, nepochází z vlivné německé rodiny, ale z Ruska a jejími rodiči jsou obyčejní pracující lidé. Jak netflixový seriál vykreslil jednotlivé postavy, které kolem Anny figurovaly i v reálu?
Anna Delvey/Sorokin
V seriálu ztvárnila Annu Delvey/Sorokin herečka Julia Garner. Té se podařilo napodobit nejen její zvláštní přízvuk, ale také snobské chování. Skutečná Anna Sorokin byla lidmi z jejího blízkého okolí popisována jako arogantní a zároveň nevýrazná osoba.
Do New Yorku přiletěla, aby se dostala mezi smetánku, a měla v hlavě velký plán. Od banky si chtěla půjčit na pronájem historické newyorské budovy, kde chtěla udělat uměleckou galerii, restauraci, hotel a zároveň elitní klub, kam směli jen ti nejvýznamnější. To se jí ale nikdy nepodařilo uskutečnit. Za to, že obírala banky a lhala, od soudu nakonec dostala trest v rozmezí 4 až 12 let vězení.
Vivian Kent
Seriálová novinářka Vivian Kent představuje v reálném životě Jessicu Pressler, úspěšnou žurnalistku. Na motivy jejího dalšího příběhu pro New York Times byl vytvořen film Hustlers (Zlatokopky). Jessica ve skutečnosti také pokrývala příběh Anny velmi houževnatě a snažila se přijít na to, kdo Anna Delvey skutečně je.
Todd Spodek
Todd Spodek byl jak v seriálu, tak i ve skutečnosti právník Anny Delvey, který se snažil soud přesvědčit, že nezamýšlela peníze vynaložit pro své soukromé účely, ale na účely umělecké galerie, klubu i restaurace, tedy služby pro veřejnost.
V obhajobě ji dokonce přirovnal k Franku Sinatrovi, když řekl, že se oba snažili vytvořit tzv. „zlatou příležitost“ v New Yorku a že přísloví „Fake it till you make it“ (tj. předstírej, dokud to nezvládneš) opravdu zabírá. Nejen v seriálu, ale i ve skutečnosti musel Spodek řešit to, co si Anna vezme k soudu na sebe za oblečení, protože odmítala chodit v obyčejných oděvech a pořád chtěla vyniknout.
Rachel DeLoache Williams
V seriálu se také objeví postava Rachel. Ta představuje skutečnou fotografku pracující pro magazín Vanity Fair, která se začala přátelit s Annou a velmi rychle si zvykla na její vysoký životní standard. Anna následně pozvala Rachel a ještě další dva lidi do nejluxusnějšího hotelu v Marakéši La Mamounia a slíbila, že všechny náklady zaplatí ona. Jenže po několika dnech v hotelu, kdy Anně nefungovaly žádné platební karty a provozní v hotelu začali být nervózní, se Rachel nabídla, že jim dá svou kartu. Ale jen dočasně a s příslibem, že z karty nebude stržena žádná částka, a jakmile bude mít Anna zpět peníze, zaplatí účet ona. Jenže Anna žádné peníze neměla, všechno jen hrála a vymýšlela si. Rachel tak od Anny už nikdy nedostala peníze zpět.
Z karty nakonec bylo Rachel za pobyt v La Mamounii strženo více než milion korun, což bylo mnohem více než její roční plat. Rachel se po této zkušenosti přestala s Annou přátelit a napsala knihu Moje přítelkyně Anna, kde celý příběh detailněji popsala.