Neskutečný bizár: Televize šokovala pořadem pro děti o muži, který svým přirozením věší vlajky
Seriál o muži, jenž se kvůli svému penisu dostává do nejrůznějších kuriózních situací, je zaměřen na diváky ve věku od čtyř do osmi let, kteří mohou trampoty animovaného hrdiny sledovat od soboty.
John Dillermand-fanart fra den syvårige. @RamasjangDR pic.twitter.com/KERhjJuHmN
— Thomas E. Lundtofte (@onlyfield) January 3, 2021
Reakce dospělých Dánů jsou smíšené. Jedni pořad odsoudili, druzí ho hájí. "Je to skutečně vzkaz, který chceme vyslat dětem, zatímco jsme uprostřed velké vlny #MeToo?" reagovala například spisovatelka Anne Lise Marstrandová-Jørgensenová s odkazem na celosvětovou kampaň proti sexuálnímu obtěžování, která se nevyhnula ani Dánsku.
Christian Groes, profesor z Univerzity v Roskilde, jenž se zabývá genderovou tematikou, vidí v seriálu oslavu mužských genitálií, což by podle něj mohlo narušit rovnoprávnost mezi muži a ženami. "Zachraňuje to klasickou myšlenku patriarchální společnosti a normalizuje kulturu (sportovních) šaten... která je využívána jako omluva pro špatné chování mužů. Má to být vtipné - čili je to vnímáno jako neškodné. Ale to není," míní Groes.
Podle psycholožky jsou genitálie zábavné
Klinická psycholožka Erla Heinesenová Højstedová se naopak domnívá, že kritici pořadu možná přemýšlejí až příliš. "John Dillermand oslovuje děti a sdílí s nimi jejich způsob myšlení - a děti vnímají genitálie jako zábavné. Seriál zobrazuje muže, který je impulsivní a ne vždy se kontroluje, který dělá chyby - jako děti. Ale klíčové je, že Dillermand to nakonec udělá správně," tvrdí Heinesenová Højstedová.
Psycholožka, která pracuje s dětmi, zároveň připustila, že načasování seriálu není šťastné a že pořad mohl více zachycovat rozdíly a rozmanitost lidských těl místo obřího penisu. "Ale rozhodně to není show o sexu. Předstíráním, že je, do ní promítáme názory dospělých," citoval ji server The Guardian, podle něhož slovo "diller" v dánském slangu označuje penis a slovo "mand" znamená dánsky muže.