Nesmrtelná komedie Hogo fogo Homolka: Tohle jste možná o filmu nevěděli
Trilogie o Homolkových patří dodnes mezi oblíbené československé komedie. Všechny tři díly jsou sondou do života jedné typické české rodinky, kterých je všude kolem plno. Ve druhém díle s názvem Hogo fogo Homolka, který měl premiéru v roce 1970, se početná rodinka vydá na vesnici za pradědečkem. Víte však o kultovním snímku všechno?
Trilogii o Heduš, Ludvovi, babi a dědovi a klucích Máťovi a Péťovi, tedy o rodině Homolkových, zná téměř každý. Typická česká rodinka, kde sice na první pohled rozhodují muži, ale vše se nakonec stejně točí podle toho, jak rozhodnou ženy.
Děj druhého dílu pojednává o tom, jak si Homolkovi pořídí moderní vůz, a když se dozvědí, že jejich pradědeček v jedné malé jihočeské vesničce zemřel, odjedou se za ním rozloučit. Jenže ani to se neobejde bez dramat, na které už si lidé u Homolkových zvykli
Snímek režiséra Jaroslava Papouška si můžete připomenout dnes odpoledne na ČT1.
Věděli jste, že...
Ani jeden z hlavních představitelů již nežije. Helena Růžičková zemřela v roce 2004 v sedmašedesáti letech, František Husák v roce 1991 ve věku pětapadesáti let, děda Josef Šebánek v roce 1977 ve věku jednašedesáti let a babička Marie Motlová v roce 1985 ve věku sedmašedesáti let.
Vůz, který si Homolkovi pořídili, je Škoda 100 L. Vůz se vyráběl v letech 1969 až 1977, uvádí web retro-auta.cz.
Závěrečná scéna, kdy se rodinka koupe v rybníce, musela být natočená dvakrát, protože po skončení natáčení jeden z členů štábu omylem vytáhl natočený materiál na světlo, čímž ho zničil. K nelibosti herců museli do vody znova, jenže byl už podzim a voda studená.
Šebánek v době natáčení nebyl herec. Všechno improvizoval, nepoužíval žádný scénář a režisér se obával, aby neřekl něco nevhodného. Vždy se však udržel v rámci normy.
Natáčelo se ve vesnici Čimelice, na Vrábsku - rybník Zhoř a v Praze-Ruzyni, uvádí web ČSFD.