Netestovaní zaměstnanci dělají problémy: Je to výsměch zodpovědným lidem, říká Tomáš Prouza
Nová pravidla, která platí od pondělí, zasáhla do návštěvnosti mnoha podniků. Lidé se totiž už nemohou prokazovat negativními testy, ale pouze dokladem o prodělání nemoci nebo očkováním. V průměru odhadujeme propad o 20 procent návštěvníků, uvádí k tomu Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, pro eXtra.cz.
Od pondělí platí v České republice nová opatření pro využívání služeb i v rámci zaměstnání, jak jsme uvedli zde. Jako potvrzení o bezinfekčnosti už nestačí PCR ani antigenní testy. Do restaurací, ke kadeřníkovi, do hotelů a penzionů, na sportoviště či na kulturní a sportovní akce je umožněn vstup pouze lidem, kteří jsou naočkovaní nebo prodělali covid v posledních 180 dnech.
Firmy musí zároveň jednou týdně testovat na covid neočkované zaměstnance, kompletní přehled opatření je k dispozici mimo jiné na webu ministerstva zdravotnictví. Neočkovaní a netestovaní zaměstnanci by měli mít po celou dobu na pracovišti nasazený respirátor, musí se stravovat odděleně a omezit kontakt s ostatními spolupracovníky. Prokázat se PCR testem v ubytovacích zařízeních mohou lidé pouze tehdy, pokud jedou na služební cestu nebo pečují o jiného člověka.
Prouza: Propad návštěvníků odhadujeme na 20 procent
Zavedená opatření mají vliv na návštěvnost restaurací i dalších provozoven. Zeptali jsme se Tomáše Prouzy, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, jak hodnotí jejich vliv na obchodníky. "Je jasné, že současná situace vyžaduje další opatření, která omezují činnost v mnoha druzích služeb. Je proto důležité, aby byla doplněna o smysluplné kompenzace a zaměstnanci měli jistotu, že nepřijdou o práci. A vláda musí opatření mnohem důrazněji vymáhat, aby tady bylo co nejméně těch, kteří opatření ignorují na úkor těch, kteří se chovají zodpovědně," uvádí Prouza.
Jak se nová pravidla projevila na návštěvnosti? "Opatření samozřejmě znamenají propad počtu zákazníků v restauracích, na kulturních akcích i třeba ve fitness centrech. V průměru odhadujeme propad o 20 procent návštěvníků."
Největší dopad je podle Prouzy vidět v gastronomii a službách typu fitness center. Obchodu se opatření podle něj dotknou spíše tím, že se kvůli zhoršující situaci lidé opět více vracejí k online nákupům místo cest do kamenných obchodů. "Na druhou stranu vidíme, že lidé letos začínají pořizovat vánoční dárky s velkým předstihem, protože se bojí lockdownu a dalšího zdražování, takže rychlejší nákupy trochu kompenzují menší počet zákazníků," dodává Prouza.
Problémy s neočkovanými a netestovanými zaměstnanci
Kromě omezení při kontrolách bezinfekčnosti se nová opatření dotkla také testování ve firmách: "U testování některé menší firmy obtížně shánějí testy, větší zaměstnavatelé měli většinou zásoby, takže problémy s dostupností testů jsou spíše výjimkou a snad se podaří dozásobit lékárny, kam si malí zaměstnavatelé pro testy často chodí," popisuje Prouza.
Větší problém vidí v tom, že na jaře, když se zaměstnanec odmítl testovat, byly to překážky na jeho straně a musel zůstat doma. "Když se odmítne testovat teď, musíme mu umožnit pracovat, udělat mu samostatnou jídelnu na oběd a odpočinkovou místnost. Je to výsměch všem zodpovědným lidem, kteří dodržují pravidla," neskrývá svou rozladěnost Prouza.