Nora Fridrichová to schytala za betlém bez uprchlíků: Politický aktivismus nechceme
Je možné, že moderátorka 168 hodin Nora Fridrichová je v celé kauze nevinně. Jenže to rozzuřeným divákům České televize již nemá smysl vysvětlovat.
Co se stalo?
Na facebookové stránce pořadu 168 hodin se 24. prosince odpoledne objevil obrázek vánočního betlému. Ale tentokrát dost vykuchaný. Chybí Josef, Marie i malý Ježíš. A betlém v podání redakce 168 hodin se musel obejít i bez tří mudrců.
"Betlém bez Židů, Arabů, Afričanů, uprchlíků a svobodných matek. Přejeme krásné Vánoce všem lidem dobré vůle," stojí na Facebooku.
Jenže diváci tento politický aktivismus neocenili. Tým kolem Nory Fridrichové by si podle internetových kritiků měl v první řadě doplnit vzdělání.
Co říká historie?
"Vážená redakce 168 hodin, ukažte aspoň trochu pokory a smažte to. Jste teď za totální hlupáky. Přeji hezké Vánoce," vzkazuje divák Marek Huber.
"Marie byl vdaná za Josefa. Nebyla to tedy svobodná matka. Marie a Josef nebyli uprchlíci. Ježíš se jim narodil v jejich vlastní zemi, když vyřizovali nějaké administrativní povinnosti. Mudrci byli ze země na východ od Izraele. Tedy Peršané nebo Indové. Rozhodně ne Arabové. O žádných Afričanech není ani zmínka," myslí si zase Jan Bartoška. "Josef, Marie a Ježíšek v tuto chvíli ještě nebyli uprchlíky, ale brzy po Ježíškově narození se jimi stali, když uprchli do Egypta před Herodovým vražděním neviňátek. Arabové je tam přijali," oponuje paní Markéta Čihařová. Ale ani v Egyptě v té době nežili Arabové. "V dobách Ježíše byl Egypt helénistický, byl římskou provincií. Po roce 395 po dělení Římské říše spadl pod Byzanc. Arabové dobyli Egypt až někdy v roce 640," poznamenává Simona Jemelková.
Kromě připomenutí hodin dějepisu se pod příspěvkem strhla diskuze, zda reportéři ČT umí popřát Vánoce i bez politického aktivismu. Nora Fridrichová by to prý měla raději znovu zkusit ve StarDance 2020, než se snažit vzdělávat diváky. "Vcelku pochopitelný obrázek. Zcela v duchu vašeho vidění světa. Zcela mimo realitu. Popis naprosto mimo dochované historické skutečnosti.
Doporučil bych aspoň dětskou verzi bible, ale zřejmě to nemá smysl," uzavírá Ivan Ryša.