Nouzový stav je podle právníků protiústavní. U soudu je první žaloba a nebude poslední
Kabinet minulý týden nezískal souhlas Sněmovny, aby prodloužil nouzový stav kvůli epidemii koronaviru. Skončil tak o půlnoci z neděle na dnešek, navázal na něj ale nový nouzový stav, který vláda vyhlásila na žádost hejtmanů.
"Protiústavní je, protože pod pláštíkem nového vyhlášení jde o trvání téhož nouzového stavu, který však měl na základě vůle Poslanecké sněmovny skončit. Žádost hejtmanů na tom v tuto chvíli nic nemění," řekl ČTK ústavní právník Jan Kysela. Podobný názor vyjádřili také Václav Pavlíček, Marek Antoš nebo už dříve Jan Wintr. Aleš Gerloch míní, že záleží na posouzení, zda vláda podle ústavního zákona o bezpečnosti ČR nově vyhlásila stav nouze, nebo rozhodla o jeho pokračování.
Podle advokátní komory vládní usnesení ignoruje roli zákonodárné moci jako kontrolního mechanismu. Postup kabinetu nemůže být odůvodněn ani potřebou dalšího boje s nákazou nemoci covid-19, uvedla ČAK v prohlášení na webu Advokátní deník.
Poslanci se neshodují
Nic protiústavního na novém nouzovém stavu naopak nevidí Pavel Hasenkopf. "Přiznání hejtmanů, že bez nouzového stavu situaci kraje nezvládnou a potřebují přechodný stav, je nová skutečnost, která zcela zásadně odlišuje starý nouzový stav od nového," uvedl. Upozornil, že Sněmovna může nový nouzový stav zrušit.
V dolní komoře se o to hodlá pokusit například opoziční hnutí SPD, které chce shromáždit 40 podpisů poslanců pro svolání mimořádné schůze Sněmovny. Nezařazený poslanec Lubomír Volný pak bude chtít, aby se návrh na zrušení nouzového stavu dostal na program některé ze schůzí, které se plánují na tento týden.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš na podobné iniciativy reagoval tak, že nejdůležitější jsou lidé a úprava nynějších vládních proticovidových restrikcí. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se k návrhu SPD staví odmítavě, lidovci se chtějí dohodnout s ostatními stranami a vládou na změně parametrů opatření. Podle šéfa Starostů Víta Rakušana je zodpovědnost na Babišovi (66) a na vládě. Předseda KSČM Vojtěch Filip míní, že zásadní je otázka, jak posuzovat rozhodnutí vlády o vyhlášení nouzového stavu bez souhlasu Sněmovny a pokus hejtmanů nenést za současnou situaci žádnou odpovědnost.
Podle vlády je vše v pořádku
Předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) upozornil, že pokud vláda nedodrží víkendové dohody, vyzvou hejtmani poslance svých stran, aby nouzový stav dál nepodporovali. Základní podmínkou hejtmanů je zajištění návratu dětí do škol a antigenních testů pro žáky.
Na pražský městský soud se již obrátil první člověk, který požaduje zrušení nouzového stavu. V žalobě uvádí, že vláda svým usnesením porušila ústavní zákon. ČTK o tom informoval právník Norbert Naxera, který žalobu v zastoupení klienta podal. Advokát Petr Němec zase na Twitteru informoval, že na členy vlády podal trestní oznámení.
Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podle analýzy kabinetu je vyhlášení nového nouzového stavu v souladu s ústavou. Podle Hamáčka v současné debatě o ústavnosti kroku kabinetu zaniká fakt, že Sněmovna má právo jakýkoliv nouzový stav vyhlášený vládou zrušit, ale také má možnost vyhlásit nedůvěru kabinetu. Z tohoto důvodu nemůže být řeč o tom, že by si kabinet uzurpoval kompetence vůči poslancům, míní vicepremiér.