Nouzový stav podle advokáta Sokola: Mohl by platit i na několik měsíců, volby by ale neovlivnil
Přestože si Česko nouzovým stavem prošlo poměrně nedávno, řada lidí z něj byla zmatená a nevěděla, co a jak platí. Proto se redaktoři eXtra.cz zeptali advokáta Tomáše Sokola, jaké podmínky se váží k vyhlášení nouzového stavu.
V první řadě platí, že nouzový stav může vyhlásit pouze vláda České republiky. "Jde o jednu ze tří možných reakcí na situaci, kdy je například bezprostředně ohrožena svrchovanost, demokratické základy ČR nebo pak třeba bezpečnost, životy a zdraví obyvatel Česka. To platí v případě koronavirové epidemie," vysvětlil Tomáš Sokol. Dalšími alternativami, kromě nouzového stavu, je vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu.
Nouzový stav pak podle Sokola může být vyhlášen pouze v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty nebo vnitřní pořádek a bezpečnost. V případě koronaviru se pak jedná o ohrožení životů lidí z důvodů přenosu vážné nákazy.
Vláda může nouzový stav prodloužit
Největším strašákem pro lidi je především délka nouzového stavu, ve kterém by vláda mohla zavřít některé podniky. Například pro majitele hospod je každý den, kdy mají zavřeno, naprosto zásadní. "Nouzový stav může být vyhlášen jen s uvedením důvodu na určitou dobu a pro určité území. Současně musí vláda vymezit, která práva stanovená ve zvláštním zákoně a v jakém rozsahu se v souladu s Listinou základních práv a svobod omezují a které povinnosti ukládají," řekl známý právník.
Podle Sokola ale může vláda vyhlásit nouzový stav nejdéle na dobu 30 dnů. "Tato doba ale může být prodloužena po předchozím souhlasu Poslanecké sněmovny," upozornil Sokol. Je tedy reálné, že by nouzový stav mohl v nejhorším případě platit i několik měsíců.
K odložení voleb nedojde
Jednou z obav veřejnosti je i to, jak by nouzový stav mohl ovlivnit nadcházející volby do krajů i Senátu. V tom má ale Sokol jasno. "Domnívám se, že současná situace, i kdybych na ni pohlížel očima toho největšího skeptika, rozhodně neopravňuje vládu k takovým opatřením, která by zcela zmařila volby. Ať již ty podzimní, anebo snad parlamentní v příštím roce," věří právník, byť připustil, že k odsunutí by v krajním případě dojít mohlo.
"Podle mého názoru si asi lze představit konkrétní situaci, například kdyby zde byla epidemie choroby s výrazně vyšší mortalitou či něco podobného, naprosto nesrovnatelného se současnou situací, že by přijatá opatření fakticky volby odsunula. Ale na toto téma nechci spekulovat, neboť se nezdá, že by aktuálně něco takového i jen teoreticky přicházelo v úvahu," dodal Sokol.