Nová mutace koronaviru ‚ný‘ děsí svět: Šíří se velkou rychlostí, už je v Evropě
Jihoafrické úřady potvrdily, že se v zemi šíří nová varianta koronaviru. Varianta vykazuje mutace, kvůli kterým by mohla být nakažlivější, její dopady ale epidemiologové ještě vyhodnocují, uvedla agentura Reuters. Podle vědců nová varianta, která dostala označení B.1.1.529, nese „velmi nezvyklou konstelaci” mutací, kvůli kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější. V Evropě už se objevil první případ.
Jihoafrické ministerstvo zdravotnictví eviduje šíření nové varianty koronaviru s názvem ný. „Jihoafrické úřady potvrdily šíření nové mutace koronaviru, která vypadá podle prvních analýz jako velmi nebezpečná. Ze zkušenosti víme, jak rychle se vir dokáže šířit. Řešíme opatření, jak zabránit šíření tohoto viru v ČR. Ještě dnes představíme konkrétní kroky, které přijmeme,“ napsal ráno ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Češi po návratu z Afriky musí do izolace
Od soboty nebudou moci do České republiky vstoupit občané třetích zemí, kteří byli v posledních 14 dnech více než 12 hodin v osmi afrických zemích - Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku, Zambii.
Všichni Češi vracející se do České republiky z pobytu v Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Zambii nebo Mosambiku budou muset po návratu minimálně na deset dnů do izolace.
Podle expertní skupiny koalic Spolu a Pirátů se STAN je třeba na šíření nové varianty z Afriky reagovat rychle a důsledně, i kdyby se nepotvrdily obavy o vysoké nakažlivosti a rezistenci vůči očkování. „K tomu je nutné najít okamžitou shodu na úrovni Evropské unie a domluvit se na společném postupu. Doufám, že v tom bude česká vláda aktivní,“ uvedl v prohlášení pro média kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
To co předvádí nová varianta B 1.1.529 v JAR nevypadá pro svět vůbec dobře. Rychlost s jakou nastoupila výrazně předčila i deltu. pic.twitter.com/nKd5x1LO21
— Rasti Madar (@RastiMadar) November 25, 2021
V Česku zatím mutaci nezaznamenali
Laboratoře v ČR zatím nezaznamenaly tuto potenciálně nebezpečnou variantu koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví a SZÚ jsou napojeny na systém včasného varování, který zaručuje, že kdyby byla nová varianta zachycena v některé z evropských zemí nebo zemích Světové zdravotnické organizace (WHO), Česko se to dozví prakticky ihned.
Koronavirus SARS-CoV-2 stejně jako ostatní viry neustále mutuje. Mnohé nové varianty, včetně těch se znepokojivými rysy, často nakonec vymizí. Není přitom možné ihned rozeznat ty varianty, které budou mít vážné dopady na veřejné zdraví. Podle vědců nese varianta, kterou poprvé identifikovali před dvěma týdny, "velmi nezvyklou konstelaci" mutací, kvůli kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější.
První případ se objevil v Belgii
Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529, také zvané ný, která vyvolává obavy kvůli vysokému počtu mutací. V pátek ji detekovali u pacientky v Belgii, informovala místní veřejnoprávní zpravodajská společnost RTBF s odvolání na fakultní nemocnici ve městě Lovaň. Informaci následně potvrdil ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke.
Nakaženou je podle RTBF mladá dospělá žena, která nedávno navštívila Egypt a Turecko. Nemá údajně žádnou vazbu na Jihoafrickou republiku, která eviduje výraznější šíření nové, potenciálně nebezpečné varianty.
Mutace jsou stále nakažlivější
Původní variantu z čínského Wuchanu vytlačily postupně další nakažlivější. Od regionálního označení podle zemí, kde byly poprvé popsány, se přešlo k písmenům řecké abecedy. Původně britská, dnes alfa varianta, byla čtyřikrát nakažlivější než původní SARS-CoV-2 a v Česku převládla v prosinci loňského roku. Na jaře ji pak začala nahrazovat delta, ještě 2,5krát nakažlivější než alfa. Podle Státního zdravotního ústavu delta tvoří asi 95 procent případů a prosazují se i její subvarianty.