Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Nové poznatky o vrbětickém výbuchu: Na odpálení muničního skladu se podílelo šestičlenné ruské komando

Vrbětice
Zdroj: HZS
Předchozí Další
Kauza Vrbětice

Vrbětická kauza nabírá nové rozměry. Údajně totiž na odpálení muničních skladů v říjnu 2014 pracovalo hned šest ruských agentů z vojenské rozvědky GRU, a to včetně velitele jednotky 29155 Andreje V. Averjanova. S informací přišel magazín Respekt ve spolupráci s investigativní skupinou Bellingcat.

Podle prvních zpráv měli za výbuchem ve Vrběticích, při němž zahynuli dva čeští občané Vratislav Havránek a Luděk Petřík, stát dva ruští agenti Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Podle nových informací, které zveřejnil magazín Respekt ve spolupráci s investigativní skupinou Bellingcat, ale nebyli jedinými členy vojenské rozvědky GRU, kteří se na útoku podíleli.

Do Česka údajně dorazilo hned šest agentů z nechvalně proslulého komanda 29155, které páchá tajné operace všude po Evropě. To mimochodem mělo prsty i v otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala v Salisbury. K útoku došlo v roce 2018 a dva zmiňovaní agenti k němu použili toxickou látku Novičok.

Použili falešné pasy

Ruská vojenská rozvědka pro otrávení Skripala vybrala agenty, kteří se už v minulosti osvědčili právě ve Vrběticích. Jak uvádí magazín Respekt, kromě Čepigy a Miškina se na odpálení muničních skladů podílel například velitel jednotky 29155 Andrej V. Averjanov.

Ten podle zjistění magazínu přicestoval 13. října do Vídně pod falešným pasem vystaveným na jméno Andrey Overyanov. Krátce před ním dorazil do Rakouska i jeho podřízený Nikolaj Ježov, taktéž pod falešným pasem. Miškin s Čepigou naopak cestovali rovnou do Prahy, odkud se přesunuli na Moravu do ostravského hotelu Corrado. V té samé době přijeli do Evropy i další dva členové komanda Alexej Kapinos a Jevgenij Kalinin.

V den výbuchu se vrátili do Moskvy

Když se Miškin s Čepigou přesunuli na Moravu, Ježov si ve Vídni pronajal auto. Investigativci z Respektu a skupiny Bellingcat tak předpokládají, že si nabral Averjanova a společně dorazili za zmiňovanými dvěma agenty do Česka, aby akci připravili. Šéf komanda měl v té době vypnutý mobilní telefon, který zapnul až 16. října, tedy den po výbuchu ve Vrběticích.

V té době už byl ale opět ve Vídni spolu s Ježovem. Do rakouského velkoměsta se ve stejnou dobu vydali i Miškin s Čepigou, odkud ještě týž den odletěli do Moskvy. To samé udělal i Averjanov, akorát jiným letem.

Cílem ruských agentů měly být zbraně, které nakoupil významný bulharský obchodník Emilian Gebrev. Ten chtěl údajně zásobovat jednotky, které bojovaly proti ruským jednotkám na Ukrajině nebo v Sýrii. Mimochodem, Gebreva se údajně pokusila ruská GRU otrávit v roce 2015. Podobně jako Skripal ale obchodník se zbraněmi přežil.





Související články

Další články

Nejnovější kauzy