Bratři Etzlerovi zakopali válečnou sekeru: Konfliktní léta jsou pryč, našli jsme si k sobě cestu, říká Tomáš a přiznal společné plány
Ve středu v pražském Rock Café křtil svou novou publikaci populární český novinář Tomáš Etzler. Ten pokračováním volně navázal na svou první úspěšnou knihu s titulem Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal? A akce to byla nadmíru podařená, jak prozradil sám Etzler redakci eXtra.cz. Publikaci pokřtil spoluautor známého podcastu Kecy a politika Petros Michopulos, ale mezi hosty se objevily i známé osobnosti jako legendární gólman Dominik Hašek nebo autorův bratr herec Miroslav Etzler. S ním byl přitom novinář nedávno na nože. Jak proběhlo usmíření?
„Já jsem z toho křtu měl obrovitou radost. Za prvé to bylo vyprodané, sál byl úplně plný. A přišla tam strašně rozmanitá skupina příjemných lidí – byla tam pochopitelně má rodina: syn Lukáš s mými vnoučaty a svou partnerkou, můj bratr Mirek, ale přišel i legendární Dominik Hašek. Byli tam mladí lidé, starší lidé, měl jsem obrovskou radost, jak rozmanitou skupinu lidí ten křest přilákal,“ neskrýval nadšení Tomáš Etzler, který má za sebou jako novinář roky nejrozmanitějších zahraničních angažmá.
První díl, předcházející novému pokračování s názvem Novinářem v Číně 2: Nezešílet!, se setkal s úspěchem nejen na pultech knihkupectví, ale u kritiků. Redakci eXtra.cz zajímalo, zda Etzler očekává od druhého dílu alespoň srovnatelný úspěch.
Projektů do budoucna chystá spoustu
„Já se toho samozřejmě trochu bojím. Pár lidí mi psalo, že jsem si tím prvním dílem nastavil laťku velice vysoko, a proto jsem se k tomu pokračování snažil přistupovat, jako by ten první díl neexistoval. Psát to se stejným zaujetím, se stejnou upřímností a pravdivostí jako minule. Píši tam o trochu citlivějších a osobnějších věcech než v tom prvním dílu – už jen proto, že ke konci svého působení v České televizi jsem prošel velkou osobní krizí,“ prozradil žurnalista.
„Psal jsem teď sice o Číně, ale před ní bylo sedm velice intenzivních let v CNN, kdy jsem byl účasten několika velkých konfliktů. Strávil jsem dohromady téměř pět let ve válečných zónách, jako byl Irák a Afghánistán nebo okupovaná území v Izraeli a Palestině – a tam se taky děly věci,“ odpověděl Etzler na dotaz, zda má v plánu další cestopisy, nebo by se chtěl v psaní vydat jiným směrem.
„A než jsem se dostal do CNN, zažil jsem osm velice výživných let ve Spojených státech amerických. Takže teď jsem začal pracovat na projektu, kterému říkám ‚Americké roky‘, a chtěl bych psát o těch svých zkušenostech v USA a v CNN,“ uvedl zkušený novinář. To však není vše.
„Do budoucna bych ještě plánoval ‚Ostravské roky’,“ přiznává s úsměvem. „Protože Ostrava v 70. a 80. letech byla velmi zajímavým místem, šlo o komunistickou baštu, kde bohužel vládli ti největší komunističtí idioti, které Československo umělo vyprodukovat. Listopad 1989 jsem prožil na vojně, kde jsem působil jako četař absolvent, takže tam se děly také zajímavé věci. Čili ano, já chci psát dál,“ prohlásil Etzler.
Konflikty s bratrem jsou pryč
Na další dotaz pak prozradil, o čem si na křtu s přítomným legendárním strážcem hokejové svatyně Dominikem Haškem tak zapáleně povídali: „To setkání pro mě bylo obrovskou ctí. Mně je strašně sympatické to, jak taková mezinárodní hvězda, která nějakou dobu v Rusku i působila, dokáže využívat své popularity a upozorňovat na to, proč by ruští sportovci neměli reprezentovat svou zemi v zahraničí. Je to propaganda ruského fašistického režimu a já si moc vážím Dominikovy práce a obdivuji, že do toho jde.“
Na křtu kromě Haška nechyběl ani Etzlerův bratr Miroslav, s nímž žurnalista dlouho nevycházel. „S bráchou jsme spolu měli konfliktní léta,“ přiznal otevřeně novinář. „Teď jsme k sobě opět našli cestu a znovu se objevujeme. Navíc mohu prozradit, že s bráchou a vynikající českou šansoniérkou Naďou Válovou chystáme takový společný divadelní program. Má to pracovní název, který možná zůstane: Křížem krážem. Takže do budoucna se spolupráci s bráchou rozhodně nevyhneme. A já se na to moc těším,“ dodal 60letý novinářský matador.