Nákaza mazlíčků: Přenese na vás pes nebo kočka koronavirus a můžou ho chytit?
Nemoc, která zasáhla během pár týdnů celý svět. Obavy o šíření koronaviru se nedotýkají pouze nás dvounohých, ale i domácích mazlíčků. Ochranné masky určené pro psy jsou například v Číně velmi žádaným zbožím. Panika v souvislosti s novým typem viru je však podle psychologů často iracionální. U psů a koček to platí dvojnásob.
Ve světě je dosud známý pouze jediný případ přenosu onemocnění s označením COVID-19 z člověka na psa. Zvíře se pravděpodobně nakazilo od své nemocné majitelky. Případ v Hong Kongu z konce února proto vyvolal u majitelů domácích zvířat velké obavy z možného masivního šíření patogenu mezi domácími zvířaty a lidmi.
Nepravděpodobný scénář
Tento scénář je ale podle odborníků velmi nepravděpodobný. Ani u hongkongského případu se onemocnění u psa nerozvinulo. Sedmnáctiletý pes nedávno zemřel, ale bylo to s velkou pravděpodobností zapříčiněno kombinací stresující karantény a vysokého věku zvířete.
Poslední provedené testy u psa na přítomnost koronaviru byly dokonce negativní. Hongkongský Úřad pro zemědělství, rybolov a životní prostředí sdělil prostřednictvím agentury AP, že domácí psi a kočky sice mohou vykazovat slabou přítomnost viru v těle, ale pro přenos opačným směrem chybí jakékoliv důkazy.
Žádný přenos z mazlíčků na člověka
Majitele domácích mazlíčků a zvířat může uklidnit i prohlášení Světové zdravotnické organizace. Podle ní v současné době neexistují žádné zprávy o přenosu nového typu koronaviru z koček a psů na lidi. "Důležitá je především častá a důsledná hygiena," píše se na webu WHO.
Přesto zejména v Číně lidé z obavy o zdraví svých čtyřnohých společníků skupují ve velkém speciální ochranné masky určené pro psy. Takové chování je ale zcela iracionální a pouze dále šíří paniku.
Domluvte se s blízkými na hlídání
"Daleko smysluplnější je mít v záloze plán, kdo se o zvíře postará v případě, že sami onemocníte. Do karantény s vámi nemůže. To je naprosto vyloučeno. Doporučuji zásobit se granulemi a domluvit se s blízkými na případném hlídání do doby, než se sami vyléčíte," radí produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz, Zuzana Novotná.
Jak se projevuje koronavir u zvířat?
Různých druhů koronavirů je popsána celá řada. U domácích zvířat jsou poměrně běžné a vyskytují se po celém světě. Žádný ale není pro lidi nebezpečný. Přítomnost viru u psů vědci studují od roku 1971. Postihuje štěňata a mladé jedince, jeho nejčastějším projevem je akutní průjem.
U koček se koronavirus rozšířil v padesátých letech minulého století. Infekci obvykle nedoprovází žádné nebo jen velmi mírné příznaky. Jen v malém procentu případů dojde k mutaci viru a rozvoji tzv. infekční peritonitidy. Jedná se o zánět pobřišnice, který je pro kočky smrtelný. Užitečné informace o této nemoci jsou shromážděny na stránkách Veterinarniportal.cz.