Nový velkofilm Il Boemo: Dyk, Godla a Roden točí o zapomenutém českém géniovi
Až do slunné Itálie se vydali filmaři v čele s režisérem a scenáristou Petrem Václavem. Nový historický velkofilm Il Boemo natáčí herci jako Vojta Dyk, Zdeněk Godla nebo Karel Roden a Lenka Vlasáková Kromě Vojty Dyka obsadil režisér do hlavních rolí ale převážně italské herce, jako jsou Barbara Ronchi, Elena Radonicich nebo Lana Vlady. Děj filmu se odehrává převážně v Itálii, kde Josef Mysliveček žil.
Velkofilm Il Boemo měl problémy při natáčení
Natáčení se zatím povedlo i přes problémy kolem koronaviru. Zdržela ho na čas prý jen výroba kostýmů, které jsou pro historický film stěžejní. „Probíhala v Itálii a kvůli striktním hygienickým opatřením se o několik týdnů protáhla,“ prozradil producent filmu Il Boemo Jan Macola. Ještě na konci letošního května podle Macoly nebylo jisté, kdy a jak bude možné v Itálii točit.
Vojta Dyk si zahraje ve výpravném historickém filmu vůbec poprvé. A navíc hlavní roli samotného Josefa Myslivečka. Doteď se objevoval spíš v komediích jako Revival, Ženy v pokušení nebo ve filmu Přes prsty Z vážnějších rolí ztvárnil Vojta Dyk v poslední době transsexuála, který řeší trable v manželství, v seriálu HBO Terapie. Tady hrál hlavní roli naopak Karel Roden, a to terapeuta Marka.
První klapka padla už loni v létě v italském městě Como. Teď se po roce vrací štáb do Čech, kromě jiných míst také do Stavovského divadla, kde natáčel Miloš Forman svého Amadea V Il Boemo se objeví scény také z Mahenova divadla v Brně, ze zámku v Bučovicích nebo z kláštera v Plasech.
Český génius v Čechách moc dlouho nežil
Josef Mysliveček byl hudební génius a jeden z nejvyhledávanějších autorů, a to už před více než dvěma sty lety v druhé polovině 18. století. Jelikož miloval operu, odešel brzy při studiích do Itálie, kde strávil většinu svého života.
Film se bude točit kolem jeho osudu a života a neměly by chybět ani dramatické scény. Nejsložitější a nejvýpravnější část českého natáčení, včetně komplikované kaskadérské scény, pak proběhla právě ve Stavovském divadle.
Divák se může těšit na zajímavou vizuální podívanou i hudební stránku, o kterou se postará český orchestr Collegium 1704. K historické době se váže spousta zajímavých lokalit, filmaři objevili pro film Il Boemo klášter sester premonstrátek v Doksanech, pražské paláce Martinický, Colloredo-Mansfeldský a prostor zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.
Kdo byl Josef Mysliveček:
- Narodil se v roce 1737 do bohatých pražských poměrů. Jeho otec vlastnil mlýn. Později se ale kvůli rodinným problémům sám zadlužil.
- Byl slavným hudebníkem a složil několik významných oper, v kolébce klasické hudby, v Itálii, našel pro svou práci uplatnění. Působil tam už při svých studiích hudby.
- Údajně se nakazil syfilidou a na konci života žil v ústraní a bez finančních prostředků.
- Pohřeb mu vystrojil jeho obdivovatel a žák Edward Barry, původem z Anglie.
- Italsky se mu říkalo "Il divino Boemo", to je v překladu Božský Čech. Odtud taky tvůrci zvolili název filmu.
- Italský tvar jeho českého jména zní Giuseppe Venatorini.