Obec, kde se natáčeli Chalupáři, se neuvěřitelně změnila: Stále však ukrývá děsivé tajemství
Obec Višňová se proslavila hned dvakrát. Jednou pozitivně, když se v ní natáčel legendární jedenáctidílný seriál Chalupáři v hlavní roli s Josefem Kemrem, Jiřím Sovákem a Jiřinou Bohdalovou. Na druhý důvod, proč je vesnice dobře známá, však místní obyvatelé nejsou zrovna pyšní. Nějaký čas totiž byla domovem příslušníka StB Ladislava Máchy (†95), tedy muže, který bestiálně mučil faráře Josefa Toufara, jehož smrt má na svědomí.
Seriál komediálních příběhů F. Vlčka a V. P. Borovičky, který již od své premiéry v roce 1975 potěšil řadu diváků mnoha generací, čerpá svůj humor ze symbiózy člověka městského a člověka vesnického. Jedenáctidílná série si dokázala získat divácká srdce i díky sympatickému místu, kde se natáčela. Tím byla obec Višňová (v seriálu Třešňová), která leží 12 kilometrů od Příbrami.
Vesnice od té doby prošla radikální proměnou. Do Třešňové v seriálu přijíždí protivný důchodce Evžen Huml (v podání Jiřího Sováka). Protivný dědek se zde spřátelí s Bohoušem Císařem (Josef Kemr) a začínají se spolu starat o chalupu. A také rozvíjejí dobré sousedské vztahy. Dnes byste ale jejich chalupu nepoznali. Malebná stavba zcela změnila svou tvář. Je z ní typický socialistický domek, který pozbyl veškeré kouzlo. Podobně je na tom i náves.
Višnová bydlištěm vraha
Co se ale nezměnilo, je historie obce a minimálně na jeden moment zřejmě její obyvatelé nejsou zrovna pyšní. Ve Višňové totiž žil nechvalně proslulý Ladislav Mácha, trýznitel a vrah faráře Josefa Toufara. Mácha se svou rodinou bydlel v někdejší hájovně Pánkovce. Jako dítě chodil na tamní obecnou školu, pak se vyučil jako automechanik. Chvíli dokonce ministroval v kostele. Za druhé světové se sice do odboje zapojil, ale byl nacisty dopaden a vězněn v Terezíně a pak v Drážďanech. Nakonec uprchl.
Po návratu domů začal působit jako příslušník StB a spolu s dalšími členy instruktážní skupiny se zapojil do vyslýchání vězňů, vystoupil církve a jeho víra se omezila pouze na socialismus. K výslechům používali příšerně brutální a šílené metody. Takové užil i na tamního faráře Josefa Toufara, kterého vyslýchal kvůli takzvanému číhošťskému zázraku, kdy se pohnul kříž v kostele. Utrpení kněze bylo příšerné. Sám Mácha si prožil kvůli nacistům při výsleších naprosté peklo, pak však takové praktiky využíval.
"Nechal si od strážných přinést gumový obušek a předvést Toufara do sklepa (temnice), kde jej surově zbil (...). Viděl jsem, že Mácha má Toufara položeného na lavici se zavázanýma očima a nemilosrdně jej tluče hlava nehlava (...). Celá exekuce trvala asi tři hodiny, kdy Mácha pravděpodobně pro únavu fyzického týrání nechal," líčil ve spisu, který je dostupný na stránkách policie, jeden z vyšetřovatelů Miloš Hrabina. Toufara pak údajně nechali zmláceného v cele.
Mácha svého činu nikdy nelitoval
Podle spisů měl Mácha nařídit, aby kněz dostal tzv. Karlovarskou polévku, která byla schválně až odporně přesolená. A nesměl dostat ani vodu. Toufar takové zacházení vydržel měsíc, což je na takové praktiky opravdu dlouhá doba. Jednoho dne byl převezen do Číhoště, kde se zrovna v té době natáčel propagandistický snímek Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení, ale Toufar už neměl dostatek sil na to, aby vůbec stál. Nakonec omdlel a 25. února 1950 zemřel, což byl pro Máchu, který brutálním výslechem cílil na kariérní postup, velký problém.
Na samotném skutku je šokující i to, že Mácha svého jednání nikdy nelitoval, jak uvedl badatel Miloš Doležal pro ČT24. Doležal měl možnost si s Máchou promluvit ještě před jeho smrtí a získal tak cenné informace pro svou knihu. "Říkal, že věrně sloužil straně a vládě, protože socialistickou společnost zbavoval ohavných flanďáků. K žádné reflexi u něj nedošlo, ba naopak," vzpomínal spisovatel. Mácha je tak dodnes černou skrvrnou v dějinách Višňové.
Legendární seriál si můžete připomenout dnes večer na ČT1.