Objevitel Tutanchamonovy hrobky ji zřejmě sám vykradl: Jeho tým doplatil na faraonovu kletbu
Objevení legendární Tutanchamonovy hrobky patří bezesporu k nejvýznamnějším archeologickým počinům všech dob. Howard Carter vypátral tento pomník starého Egypta přesně před 100 lety. Na objevitele z jeho týmu se však údajně snesla "faraonova kletba" a nejméně tucet z nich záhy zemřelo. The Guardian navíc nyní přišel s tím, že archeolog z hrobky ještě před oficiálním otevřením sám kradl.
Faraonova kletba
Pátrání amatérského archeologa Howarda Cartera přineslo své plody 4. listopadu 1922, kdy objevil vchod do legendární hrobky faraona Tutanchamona, který vládl přibližně v letech 1333–1323 př. n. l. Poprvé do hrobky však vstoupil až se svým mecenášem lordem Herbertem z Carnarvonu 26. listopadu 1922. Od té doby vykopávkový tým stíhala smůla. Podle některých za to mohla "faraonova kletba", která měla postihnout ty, kteří zneuctí jeho hrob. Jisté je, že do konce dvacátých let minulého století zemřelo nejméně dvanáct lidí, kteří měli co do činění s hrobkou.
Jako první to odskákal sám lord Carnarvon, starý dobrodruh, který Carterovo pátrání přes patnáct let financoval. Do rány po holení se mu údajně dostala záhadná infekce, na kterou následně zemřel. Během následujících let pak podobné nehody stíhaly jednoho člena výpravy za druhým, včetně Carnarvonova mladšího bratra a tajemníka. Sám Howard Carter ovšem zemřel až roku 1939 na rakovinu.
Howard Carter zřejmě v hrobce sám kradl
Proč byl zrovna on údajné kletby ušetřen? Magazín National Geographic píše o Carterově lásce k historii a staroegyptské kultuře, The Guardian ale nedávno přišel s tím, že má nepopiratelné důkazy o tom, že Howard Carter z hrobky sám kradl.
Carter byl z toho, že si k pokladům pomohl ještě před oficiálním otevřením hrobky, Egypťany dlouho podezříván. Důkazy ovšem chyběly. Ty se objevily v dosud nezveřejněném dopise, který Carterovi roku 1934 poslal britský přední filolog Alan Gardiner, jenž překládal hieroglyfy z hrobky. Později mu Carter dal "amulet whm", který se ve starověkém Egyptě používal k obětováním mrtvým. Řekl mu tehdy, že s hrobkou nemá co dělat. Když jej Gardiner ovšem ukázal Rexi Engelbachovi, tehdejšímu britskému řediteli Egyptského muzea v Káhiře, s hrůzou se dozvěděl opak. Amulet z Tutanchamonovy hrobky pocházel, jelikož se shodoval s jinými exempláři - všechny byly vyrobeny ze stejné formy.
Dopisy jako důkaz
"Amulet whm, který jste mi ukázal, byl nepochybně ukraden z Tutanchamonovy hrobky. Hluboce lituji, že jsem se dostal do tak nepříjemné situace," napsal Carterovi v dopise. Archeologa přesto kryl: "Engelbachovi jsem samozřejmě neřekl, že jsem amulet získal od vás."
Dopisy, které byly doposud součástí soukromé sbírky, budou zveřejněny v připravované knize z nakladatelství Oxford University Press Tutanchamon a hrobka, která změnila svět. Její autor je Bob Brier, přední egyptolog z Long Island University.
Carter tvrdil, že některé věci byly z hrobky uloupeny již ve starověku, a proto v ní chybí. Toto někteří egyptologové ovšem vždy zpochybňovali. Podle The Guardian v roce 1947 dokonce Alfred Lucas, jeden z Carterových zaměstnanců, napsal v jednom káhirském vědeckém časopise, že Carter sám tajně vylomil dveře do pohřební komory a pak je zdánlivě znovu uzavřel a otvor zakryl.
Tutanchamon a hrobka, která změnila svět
To nyní Brier v knize zastává: "Bylo podezření, že se do hrobky vloupal ještě před jejím oficiálním otevřením a vynesl z ní artefakty a šperky, které se pak prodaly. Vědělo se, že Carter nějaké předměty má a lidé měli podezření, že si k nim dopomohl sám, ale tyto dopisy jsou nyní důkazem."
Egypťané tehdy nebyli schopni svá tvrzení dokázat, ale byli přesvědčeni, že Carter chtěl například ukrást dřevěnou hlavu Tutanchamona. "Egyptské úřady vstoupily do hrobky č. 4, kterou Carter a jeho tým používali k uskladnění starožitností, a zkontrolovaly ji, přičemž objevily krásnou dřevěnou hlavu Tutanchamona v životní velikosti v mládí. Byla zabalena v bedně Fortnum & Mason, ale nikdy nebyla zmíněna v Carterových záznamech o nálezech, ani ve svazku popisujícím obsah předsíně," uvádí Brier v knize. Na trhu s egyptskými starožitnostmi se také měly objevovat předměty, které jednoznačně pocházejí z hrobky.