Obrazem: Vyhlášené sanatorium u Prahy léčilo tuberkulózu, nyní chátrá a okupují ho narkomani
Vyhlášené plicní sanatorium
Plicní sanatorium Kostelec nad Černými lesy bylo otevřeno a uvedeno do provozu v roce 1901. Už v roce 1923 se stala léčebna vyhlášenou pro pacienty s tuberkulózou. V sanatoriu působil lékař Ferdinand Trippé a díky jeho věhlasným úspěchům byla léčebna v roce 1937 rozšířena o budovu s 200 lůžky.
Nejlepší léta plicního sanatoria skončila, když přišla okupace. V roce 1971 areál zabrala sovětská armáda a zůstala tam dvacet let. Po příchodu Sovětů muselo budovu opustit přes dvě stě pacientů a zhruba sto zaměstnanců.
Na dvaačtyřicetihektarovém pozemku se nachází pětadvacet budov a rozlehlý lesopark. Sanatorium sloužilo až do roku 1991 jako nemocnice pro Střední skupinu vojsk.
Chátrající sanatorium děsí
Po odchodu sovětské armády začalo vyhlášené sanatorium chátrat, protože stát, kraj ani město nejsou schopni najít kupce. Z pětadvaceti budov jsou obydleny pouze byty, které vojáci využívali jako ubytovnu.
Budovy je přitom možné využít jako zdravotní či kulturní zařízení. Místním zbývají jen oči pro pláč. Nevadí jim ani tak přítomnost bezdomovců v sanatoriu jako občasných narkomanů. Už několikrát bylo vypsáno výběrové řízení, ale žádný kupec se nenašel.
Do galerie se můžete podívat na unikátní fotky plicního sanatoria.