OBRAZEM: Výstava Muriel a andělé. Ztracený originální komiks Káji Saudka poprvé k vidění v Praze
Muriel a andělé. Komiksový diamant Káji Saudka (†80) z konce 60. let, ve kterém představuje své kreslířské mistrovství. Dílo bylo před vydáním zakázáno, pak desetiletí ztracené, podivně nalezené a komplikovaně navrácené rodině Saudků, která veřejnosti poprvé představuje těchto 130 původních kreseb, které lze obdivovat v Galerii Tančícího domu. Na výstavu se zašla podívat i redakce eXtra.cz.
Muuriel a andělé. Dílo zachycující tváře rodiny, přátel i nepřejníků, ztepilých andělů i zakrslých čertů. Dílo, v němž se elán mládí Káji Saudka snoubí s vytříbenou technikou, mistrovské tahy tuší střídá hravost fantastických tvarů a barev. „Celý komiks je výjimečně vyzvednut z depozitáře, kam se po výstavě opět vrátí, a tak vzniká neopakovatelná příležitost porovnat originální listy s těmi vytištěnými v knize,“ stojí v tiskové zprávě, kterou vydala Galerie Tančící dům.
Kája upadl do kómatu
Dílo těsně před vydáním zakázané, pak po desetiletí ztracené a on se tak pomalu smiřoval s tím, že už se s nimi neshledá. A když na Velikonoce 2006 nešťastně upadl do kómatu, dílo stále nebylo k nalezení. Kája Saudek se tak se svou první Muriel již nesetkal. Její příběh tím ale nekončí. Možná právě až ve chvíli, kdy již bylo všem jasné, že se z kómatu už neprobere, spojila se s jeho manželkou záhadná osoba zastupující ještě záhadnější postavy v zákulisí, které měly originální kresby ve své moci.
Autor a rodina byli pro nálezce překážkou
Jejich zájmem nebylo vrátit dílo pravoplatnému majiteli, oni pohrdli také nabídkou štědrého nálezného a spolupráce na novém vydání knihy z nalezených podkladů. Namísto toho chtěli svůj nález co nejlépe zpeněžit a autor díla i jeho rodina jim v tom byli pouze otravnou překážkou. A když zjistili, že u nich nepochodí, že Saudkovi svůj ztracený a náhle nalezený poklad, rodinné album šťastného mládí, chtějí získat zpět, soubor kreseb několikrát změnil majitele a začátkem roku 2014 byl připraven k aukčnímu prodeji či spíše rozprodání.
Nepřekvapí, že si u toho nikdo nelámal hlavu ani s autorským právem a bez jakékoli součinnosti s Kájou a jeho rodinou knihu, v plné podobě původních autorských archů, takřka pirátsky vydali jako „aukční katalog“.
Zasáh policie
Po zásahu policie však k aukci nedošlo a Murielina odysea tak dospěla do své poslední, soudní etapy, uvedl tehdy iDnes. Rodina totiž své hledání, když už je ztracený poklad na dohled, svůj boj o vrácení Muriel domů, své trvání na pravdě nevzdala.
Kája v létě 2015 vydechl naposled, jeho dědicové Johana, Patrik, Berenika však ve svém úsilí neustali. A v poslední den roku 2021, roku, kdy se Muriel poprvé objevila i na známkách České pošty, jim dal i Nejvyšší soud ČR za pravdu: toto mistrovské dílo Kájovi Saudkovi nikdy nepřestalo patřit, a teď je tedy plným právem v rukou jeho dědiců.
Johaně, Patrikovi i Berenice, která se o tátovo dílo neúnavně a s velkou pílí stará, je nyní velkou ctí, že se o potěšení z pohledu na toto veledílo v celé jeho kráse, vystavené pod kurátorskou péčí Bereniky Saudkové a Davida Goldberga, mohou podělit i s vámi.
Kate Matl odhalila zákulisí Pájova geniálního tahu. Prozradila, zda to byl kmenový plán
Související články

Historické setkání členů rodiny Jana Saudka. Fotografova manželka poprvé poznala jeho neteř

Třaskavá zpověď Jana Saudka: Jeho žena přihlíží, jak si užívá se sedmdesátiletou prostitutkou. Máme tři děti, co by chtěla víc, říká

Kam se poděl legendární Jan Saudek? V minulosti šokoval incestem, teď se po něm slehla zem

Film o Janu Saudkovi je prý plný nesmyslů: Chtěl se mi pomstít, říká jeho bývalá žena Sára

Legendární fotograf Jan Saudek oslavil 87 let: Za alkohol dám půl milionu ročně, tvrdí
