Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Od smrti Michaela Jacksona (†50) uběhlo 10 let: Osudné natáčení a tragický propad na dno

Od smrti Michaela Jacksona (†50) uběhlo 10 let: Osudné natáčení a tragický propad na dno
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 70 fotografií
SMUTNÉ VÝROČÍ
Před deseti lety se na chvíli přestal točit svět. Králi popu se zastavilo srdce. Michael Jackson zemřel v pouhých padesáti letech v roce 2009. Pitva prokázala, že v jeho krvi koloval vražedný koktejl medikamentů v čele s anestetikem Propofolem, které mu jeho osobní lékař Conrad Murray ordinoval na chronickou nespavost. Osud si zpěvák zpečetil ale už v roce 1984.

25. června 2009 ve 12.26 hodin (21.26 SELČ) zavolal na tísňovou linku jeden ze k smrti vyděšených zaměstnanců Michaela Jacksona Záchranka do domu v Holmby Hills v Los Angeles vyjela okamžitě. 50leté pěvecké megastar už ale nebylo pomoci. Lékař v nemocnici po dvou hodinách od telefonátu konstatoval smrt. Král popu zemřel na zástavu srdce. Pitva prokázala, že v jeho krvi koloval vražedný koktejl medikamentů v čele s anestetikem Propofolem, které mu jeho osobní lékař Conrad Murray ordinoval na chronickou nespavost. Murray byl v roce 2011 odsouzen za neúmyslné zabití pacienta ke čtyřem letům vězení a přišel o licenci. Po dvou letech byl propuštěn na svobodu.

"Doktor Conrad Murray nikdy nebyl vhodným ošetřovatelem pro tak komplikovaného pacienta, jakým byl Michael Jackson. A od chvíle, kdy se setkali, byl jejich osud zpečetěn," píší ve své knize 83 minut: Doktor, škoda a šokující smrt Michaela Jacksona dokumentarista Matt Richards a manažer hudebního průmyslu Mark Langthorne. "Co se týče Michaela Jacksona, 27. ledna 1984 odstartoval začátek konce," píší dále ve své knize s odkazem na den, kdy Jackson utrpěl popáleniny třetího stupně na hlavě při natáčení reklamy na Pepsi. Podle knihy vydané v roce 2015 zpěvák trpěl takovou bolestí, že začal užívat ve velkém narkotika typu Percocet, Darvocet a Demerol. Odtud vzešla jeho desetiletí trvající závislost.

Finanční problémy a ctižádost, které ho donutily souhlasit s megalomanským turné This is it, ještě více prohloubily jeho úzkost a vehnaly ho ještě hlouběji do náruče doktora Murraye. Zisk z celkem 50 vystoupení, na která ovšem Jackson nebyl připravený fyzicky ani psychicky, měl zalepit jeho gigantické dluhy. Na Jacksonově neblahém osudu se ale spolupodíleli i další lékaři, kteří neodmítli ukojit Jacksonovu touhu po drogách a odmítali vidět riziko, které postupně nabývalo obřích rozměrů.

Před soudem s Conradem Murrayem vyšla najevo spousta nechutných i smutných detailů. Svého pacienta, kterého léčil poměrně nestandardními postupy - soudce je označil za lékařské šílenství - si mimo jiné nahrával na telefon. Omámený Jackson v nahrávkách hovořil o plánech postavit obrovskou nemocnici pro děti a nesouvisle zmiňoval i Prahu.

Před porotou vypovídal i záchranář Richard Senneff, podle kterého Jackson vypadal jako pacient s rakovinou, který přišel domů zemřít. Senneff ani v první chvíli nepoznal, koho se to vlastně snaží zachránit. „Měl modré ruce, nohy a rty, stejně tak jeho suché oči naznačovaly, že už nějakou dobu nedýchá,“ líčil soudu záchranář, podle kterého byl Murray úplně mimo, když se snažili Jacksona oživit. „Na stolku u postele stálo několik lahviček s léky, poblíž stojan s infuzí a kyslíkové láhve. O Propofolu se Murray nezmínil," svědčil Senneff. A právě anestetikum Propofol, které Michael Jackson rád kombinoval s alkoholem, bylo hlavní ingrediencí smrtícího koktejlu, který mu "barman" Murray namíchal na cestu do záhrobí.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy