Odborník radí: Vše, co vás zajímá ohledně dezinfekce
O důležitosti osobní hygieny rukou svědčí už to, že se ji učíme od malička. Sám si ještě pamatuji, jak ve školní jídelně stála služba a každého kontrolovala, jestli má umyté ruce. Každý asi ví, kdy si má umýt ruce. Bohužel různé výzkumy ukazují, že např. v mytí rukou po použití WC máme velké nedostatky. Každá druhá žena si v této situaci zapomene ruce umýt a muži jsou na tom ještě hůř.
Hygiena rukou
Hygiena rukou, kterou provádějí zdravotníci, sociální pracovníci, výrobci potravin nebo zdravotnických prostředků, má za cíl ochránit pacienty či klienty před infekcí nebo produkty před kontaminací mikroorganizmy. V závislosti na typu práce je pak vyžadována jiná úroveň hygieny rukou.
"Začnu od toho základního, kterým je mytí obyčejným mýdlem. Odstraní z rukou špínu a s ní i velkou část mikroorganizmů. V potravinářství se používá také mytí rukou, ale dezinfekční mýdlem. Množství mikrobů, které se z rukou odstraní, je podobné jako při mytí obyčejným mýdlem, ale účinná látka tyto mikroby zabije, a proto nedochází ke kontaminaci okolí," vysvětluje Havlíček a dodává: "Třetím stupněm je hygienická dezinfekce rukou. Provádí se alkoholovými dezinfekčními přípravky a je zlatým standardem v nemocnicích, protože je rychlá, účinná a nepoškozuje pokožku. Po použití dezinfekčního přípravku zůstane na rukou 10-100 méně zárodků, než po mytí mýdlem. No a nejvyšším stupněm je chirurgická dezinfekce rukou. Jak už název napovídá, provádí ji chirurg a jeho tým před každou operací. Odstraní se přitom jak mikroorganizmy z povrchu pokožky, jako při hygienické dezinfekci rukou, tak i bakterie z hlubších vrstev epidermu. To je velmi důležité, protože se při operaci spolu s potem vyplavují na povrch, při protržení rukavic by se mohly dostat do operační rány a vyvolat v ní infekci."
Voda a mýdlo
K osobní hygieně rukou je naprosto dostačující mytí rukou vodou a mýdlem. Aby se odstranil dostatečný počet choroboplodných zárodků, musí být mytí pečlivé a tedy dostatečně dlouhé. Po umytí rukou je dobré si je dobře osušit, protože – paradoxně – se pokožka na neosušených rukách více vysušuje. Jsou však momenty, kdy situace mytí rukou vyžaduje, např. před jídlem někde venku, ale umyvadlo není nikde dostupné. V takovém případě je alkoholový dezinfekční přípravek výhodný, protože výborně odstraní z rukou bakterie a viry, a to bez nutnosti vody, mýdla a ručníku.
Kritéria výběru
"Nejdůležitějším kritériem je to, aby splňoval účel, kvůli kterému si jej kupuji. V současné době asi většina lidí chce, aby byl přípravek účinný proti koronaviru. Na etiketě tedy musí být uvedeno, že je virucidní, nebo virucidní na obalené viry, nebo přímo, že je účinný proti koronaviru. Pokud je tam uvedena i testovací norma EN 14476, tak je téměř jisté, že je to dobrý produkt. Další informací, kterou by měl člověk na etiketě hledat, je doba působení. Rozumná doba působení je 30 s, přijatelná do 1 min. Po celou dobu působení musí být totiž všechna místa na rukách navlhčena přípravkem. V praxi to znamená, že každou minutu je potřeba dát na ruce asi 3 ml přípravku. Setkal jsem se s produktem, který deklaroval virucidní účinek za 15 min a prodával se v 50ml balení. Snadno jsem si spočítal, že když každou minutu dám na ruce 3 ml, spotřebuji na jednu dezinfekci téměř celé balení," dodává odborník z HARTMANN - RICO.
Druhou důležitou věcí pro správný výběr je jeho kožní snášenlivost. Jde o to, aby přípravek nepoškozoval pokožku, nevysušoval ji, nezpůsoboval její zarudnutí. Odstrašujícím příkladem přípravku je z tohoto pohledu Anticovid. Snad ti lidé, kteří jej používali, nezanevřou na všechny ostatní alkoholové přípravky na ruce. Zbývajícími kritérii je velikost balení, způsob aplikace a cena.